Son Dakika Haberleri: Akçaabat'ın Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü

Akçaabat'ın Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü

12 ay önce

Trabzon'un Akçaabat ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Kastamonu'dan yola çıkan 10 milli bisikletçi Ordu'ya ulaştı.

Akçaabat'ın Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü, System.String[]
Trabzon'un Akçaabat ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Kastamonu'dan yola çıkan 10 milli bisikletçi Ordu'ya ulaştı.

Akçaabat'ın 1918'de düşman işgalinden kurtuluşunun hemen ardından bölgedeki silahlar, gemilerle önce İnebolu Limanı'na oradan da İstiklal Yolu üzerinden cepheye ulaştırıldı. İki il arasındaki bu bağın yeniden hatırlanması ve Akçabaat'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde Kastamonu'daki törenin ardından Akçaabat'a hareket eden bisikletçiler, Ordu'da mola verdi.

Etkinlik Koordinatörü olan Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Osman Kalyoncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kastamonu'dan başlayan yolculuklarının Akçabaat'ta sona ereceğini söyledi.

Sinop, Samsun, Ordu ve Giresun güzergahını kullanarak 17 Şubat'ta Akçabaat ilçesinde olmayı amaçladıklarını vurgulayan Kalyoncu, mola verdikleri tüm illerde tanıtıcı faaliyetlerde bulunacaklarını belirtti. Kalyoncu, "Şu anda etaplarda bir sıkıntı yaşamıyoruz. Tabii ki ülkemizin içinde bulunduğu durumu da çok net biliyoruz. Bunu bilerek ve bu hassasiyetteki insanlar olarak da özellikle gittiğimiz yerlerde sadece Akçaabat'ın kültürünü anlatan tanıtımlarımızı gerçekleştiriyoruz ve yöresel olarak o anı yaşatan halk oyunları ekibimiz gösteri yapıyor." dedi.

Bisiklet turunda 635 kilometrelik yol kat edeceklerini ifade eden Kalyoncu, "Devletimizin bu kadar güzel organizasyonlara destek vermesi de bizleri mutlu ediyor. Ülkemizde sporcuya destek artık eskisine göre daha iyi noktada." diye konuştu.

Milli sporcular da böyle bir organizasyonda yer almaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

Milli bisikletçiler Vali Seddar Yavuz'u da makamında ziyaret ederek, etkinlik hakkında bilgi verdi.

Kafile, Ordu'daki etkinliklerin ardından yarın Giresun'a hareket edecek.Oyuncu Yalçın Dümer: Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Evliliğiniz 6 Ayda Biter' Dedi, Öyle de Oldu Nihat Hatipoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sosyal Medya Üzerinden Teşekkür Etti

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş: Dorukhan Toköz Yükselen Bir Değer Umarım Bozulmaz