Akciğer Apsesi, Ameliyatsız Boşaltıldı - Son Dakika

Akciğer Apsesi, Ameliyatsız Boşaltıldı

9 yıl önce

Bursa'da, zayıflama, öksürük, sağ yan ağrısı nedeniyle hastahaneye başvuran ve akciğerinde kendisine 8 santimetre ebatında kitle geliştiği tespit edilen Sebahattin B., ameliyat edilmeden sağlığına kavuştu.

Akciğer Apsesi, Ameliyatsız Boşaltıldı, System.String[]

Bursa'da, zayıflama, öksürük, sağ yan ağrısı nedeniyle hastahaneye başvuran ve akciğerinde kendisine 8 santimetre ebatında kitle geliştiği tespit edilen Sebahattin B., ameliyat edilmeden sağlığına kavuştu.


Medicalpark Özel Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinik Direktörü Doç. Dr. Tekin Yıldız, sağ akciğerinde 8 santimetre ebatında kitle geliştiği için ameliyat edileceği söylenen hastanın kendilerine başvurduğunu söyledi. Yapılan incelemelerde sağ akciğer alt lopta 8 çarpı 7 santimetre apse geliştiği anlaşılan hastaya, kapalı yöntemle ve sınırlı uyuşturma ile ultrason eşiliğinde Pleurocan kateteri takıldığını ifade eden Dr. Yıldız, şu bilgileri verdi: "Hastanın apsesinden 100 ml kadar irin boşaltıldı. Kalanı ise serbest drenaja bırakıldı. Ameliyata gerek olmaksızın hastanemizde ve kentimizde böylesi bir işlem başarıyla uygulanmıştır. Henüz bronşa açılmadığı ve açılırsa da asfiksiden hastayı boğarak öldürebileceği belirtilen dev boyutlu akciğer apsesinin perkütan yöntemle boşaltılması hastaya ameliyat olmak yerine çok ciddi konfor sağladı. Hastamızın çok büyük ve henüz solunum yoluna açılmamış dev bir akciğer apsesi mevcuttu. Apselerin de mutlaka boşaltılması gerektiği bilindiğinden, hastanemizde Ultrason eşliğinde ciltten girerek bu apseyi boşaltmayı başardık. Hastamız için de çok çok düşük bir risk oluşturan bu yöntem, son derece yayarlı oldu. Kısa bir süre önce başka sağlık sorunları da yaşadığı için son derece düşkün olan hastamız, belki de bu apsenin alınması için yapılacak olan ameliyatı kaldıramayabilirdi."


Medicalpark Özel Bursa Hastanesi Genel Müdürü Dr. Necip Kozalı da bu yöntemi uygulayabilen sayılı hastaneler arasında yer aldıklarını dile getirdi.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 11:59 Kaynak: CHASon Dakika

Üç ay önce Elazığ'ı depreme karşı uyaran Naci Görür'den yeni açıklama: 5 bölge tetikte!
Soylu, HDP'li Ergani Belediyesi'nin yardımlarının neden kabul edilmediğini açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vatandaşlık müjdesini verdiği Suriyeli Mahmud, duygularını anlattı

Son Dakika Haberleri