Akdeniz Heykeli, Koman'ın Memleketine Yakışır" - Son Dakika

Akdeniz Heykeli, Koman'ın Memleketine Yakışır"

Edirne Belediye Başkanı Gürkan: "Heykelin, heykeltıraşımız Koman'ın memleketinde olmasından gurur duyarız"

Akdeniz Heykeli, Koman'ın Memleketine Yakışır

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İsrail'i protesto eylemleri sırasında tahrip edilen Akdeniz heykelinin, heykeltıraşın memleketi Edirne'ye getirilmesinden gurur duyacaklarını söyledi.

Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyaca ünlü Edirneli heykeltıraş Koman'ın heykeline zarar verilmesini şiddetle kınadığını belirtti.

Son günlerde Edirne kamuoyunda "Akdeniz heykeli, Koman'ın memleketine yakışır" kampanyası başlatıldığını ifade eden Gürkan, şöyle konuştu:

"Katılım çok olmasa da Edirneli, Koman'ın "Akdeniz" adlı heykelini Edirne'ye istiyor. Biz de heykelin  heykeltıraşımız Koman'ın memleketinde olmasından gurur duyarız. Heykeli de en güzel yerde değerlendiririz. Heykelin yapıldığı yıllardaki mülkiyet sahibi Halkbank'a ulaşmak istedim ama başarılı olamadım. Heykelin yerinden kaldırılması halinde en çok Edirne'ye yakışacağından hemfikiriz."

Gürkan, heykelin yapılış amacı, neden Akdeniz adının verildiği, heykelin yapılış sözleşmesinde Akdeniz sahillerine konulma şartının olup olmadığı gibi konuları araştırdıklarını dile getirdi.

Heykeltıraş Koman'ın, heykeli yapma amacının dışına çıkmak istemediklerini dile getiren Gürkan, "Şartlar uyarsa, heykelin Edirne Belediyesi envanterine kaydedilmesi ve Edirne'de sergilenmesi için uğraş vereceğiz" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu da heykelin Eski Cami arkasındaki İlhan Koman parkına çok yakışacağını kaydetti. - Edirne

YORUMLAR

Son Dakika

Yetersiz beslenme nedeniyle hastaneye kaldırılan Bizimkiler'in Cemil'inden mesaj var Kan donduran olay! Bir baba, önce 7 yaşındaki kızını sonra kendisini astı Bursa'da yavru kedi, işkence edilerek öldürüldü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan maskeyi çenesinin altına takanlara uyarı: Yanlış yapıyorsunuz Son Dakika: Türkiye'de 9 Ağustos günü koronavirüs nedeniyle 15 kişi vefat etti, 1182 yeni vaka tespit edildi Muhabirin sorusu ABD Başkanı Trump'ı kızdırdı! Kürsüyü terk etti Domuz, yaşlı adamın iç çamaşırını çalınca ortaya komik görüntüler çıktı Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, vaka artışı konusunda 4 ilimizi uyardı Beyrut patlamasında ortaya çıkan yeni görüntüler yürekleri ağızlara getirdi Yayıncı kuruluş spikerlerinden Emre Gönlüşen, kansere yenik düşerek hayatını kaybetti Son Dakika: Türkiye'de iki koronavirüs aşı adayı hayvan deneylerini tamamladı, biri klinik deney aşamasına ulaştı Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli üretim olan dünyanın ilk lastikli ve elektrikli ekskavatörünü test etti Karı koca arasındaki kavgaya aileler de karışınca kan döküldü: 2 ölü, 1 yaralı Fenerbahçe, Doğukan Sinik için Antalyaspor'a resmi teklif yapacak Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Muharrem İnce'nin alacağı maksimum ve minimum oy oranlarını paylaştı