Akdeniz'in Yıldızları İzmir'i Selamladı - Son Dakika
Güncel

Akdeniz'in Yıldızları İzmir'i Selamladı

Akdeniz\'in Yıldızları İzmir\'i Selamladı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 1 yaş ortalamasıyla Akdeniz’in en genç deniz filosunu oluşturan 15 yolcu gemisi, Körfez’de gövde gösterisi yaparak İzmirlileri denizci usulü selamladı.

07.11.2017 10:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 1 yaş ortalamasıyla Akdeniz'in en genç deniz filosunu oluşturan 15 yolcu gemisi, Körfez'de gövde gösterisi yaparak İzmirlileri denizci usulü selamladı. Geçtiğimiz hafta sonu iki yeni geminin de katılımıyla filonun tamamını hizmete alan İzmir'in yerel yönetimi, bu alanda da fark oluşturdu.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu 'Deniz Ulaşımını Geliştirme' projesi kapsamında, özel olarak tasarlanan ve üretilen 15 adet modern yolcu gemisinin tamamı hizmete girdi. Hafta sonu düzenlenen törenle İzmir'in belediye başkanlarından İhsan Alyanak ile ülkemizin Nobel Kimya Ödüllü Profesörü Aziz Sancar'ın isminin verildiği gemilerin filoya katılmasıyla proje tamamlandı. Bu kapsamda, üretilen üç arabalı vapur da dahil edildiğinde, belediyeye ait 18 gemilik yeni filonun yaş ortalaması 1'e düştü. Böylece İzmir, Akdeniz'de toplu ulaşım hizmeti veren yerel yönetimler arasında 'en genç deniz filosuna' sahip kent oldu.

İzmirlileri selamladılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Genel Müdürlüğünce işletilen ve büyük çoğunluğunun isimleri anket sonucu belirlenen 15 yeni yolcu gemisi, ilk kez bir araya gelmeleri nedeniyle Körfez'de çeşitli düzenlerde geçiş yaparak sahildeki İzmirlileri selamladı. 1881 Atatürk gemisinin öncülüğünde peş peşe sıralanan Çakabey, 9 Eylül, Dario Moreno, Gezi, Soma 301, Vahap Özaltay, Cengiz Kocatoros, Gürsel Aksel, Sait Altınordu, Attila İlhan, Aziz Sancar, İhsan Alyanak, Foça ve Metin Oktay gemileri, farklı düzenlerde küçük bir gösteri sundu.

Modern, konforlu, hızlı ve çevreci gemilerden oluşan filonun İzmir'in deniz ulaşımındaki ayrıcalığı olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Körfez'den maksimum düzeyde yararlanmak istiyoruz. Şu anda vapur ihtiyacımızı 50 senelik karşılamış durumdayız. İlave gerekirse bu takviyeler de yapılacaktır. Körfez'deki ulaşımı güçlendirmek için yeni iskeleleri devreye alacağız. Güzelbahçe İskelesi bitmek üzere. Karantina İskelesi 2018 hizmete girecek ama deniz ulaşımını artırmak için en önemli nokta Mavişehir İskelesi. Karşıyaka kıyı planları onaylanmadığı için Mavişehir İskelesinin inşaatına ve taramasına başlayamıyoruz" dedi.

Öte yandan, büyükşehirin 'Deniz Ulaşımı Geliştirme' projesi kapsamında üretilen 15 yolcu gemisinden 13'ü iç körfez seferleri için dizayn edilirken, İhsan Alyanak ve Prof. Dr. Aziz Sancar gemileri, Yüksek Hızlı Tekne (HSC) koduna uygun olarak inşa edildi. 30 knot hıza ulaşan her iki gemi de uluslararası sefer yapabileceği, gemilerin yakıt ikmali yapmadan 400 mil gidebildiği, çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, daha dayanıklı, daha uzun ömürlü ve işletme maliyetleri düşük olan gemilerin 400 yolcu ve dört adet tekerlekli sandalyeli yolcu kapasitesine sahip olduğu kaydedildi. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Akdeniz'in Yıldızları İzmir'i Selamladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement