Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi, 2012'de Mersin'de Yapılacak - Son Dakika

Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi, 2012'de Mersin'de Yapılacak

12.01.2012 16:40
Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi, 2012'de Mersin'de Yapılacak, System.String[]

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından ilk olarak 2008 yılında düzenlenen Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi'ne Mersin'in ev sahipliği yapacağı bildirildi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından ilk olarak 2008 yılında düzenlenen Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi'ne Mersin'in ev sahipliği yapacağı bildirildi.

Kongrenin Mersin'de düzenlenmesine ilişkin anlaşma bugün İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ile Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu arasında imzalandı.

İmza töreninde konuşan Demirtaş, Mersin ile İzmir'in kardeş şehirler olduğunu ve her zaman Mersin'deki odalar ile çok iyi ilişkileri olduğunu söyledi.

İZTO tarafından ilk olarak 2008 yılında düzenlenen Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Sempozyumu'nun çok başarılı geçtiğini ve üst düzey katılım olduğunu anımsatan Demirtaş, 2008 yılındaki toplantıda sempozyumun kongreye dönüştürülerek düzenli hale getirilmesi kararının alındığını belirtti.

Kongrenin ana teması kruvaziyer turizmi, turizm ve ticaret olarak belirlenen 2010 yılındaki kongreyi de Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün desteğiyle 14 ülkeden temsilcilerle yaptıklarını kaydetti.

Demirtaş, "2010 yılındaki kongrede, 2012 yılında Mersin'in ev sahipliği yapması kararını almıştık, bugün o anlaşmayı imzalıyoruz. Kongre, Mersin milletvekili de olan Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan'ın himayelerinde gerçekleştirilecek. Bakan'ın desteği ile çok başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

Mersin'in Güneydoğu Akdeniz'in en önemli liman kentlerinden birisi olduğunu, limana ve serbest bölgeye ev sahipliği yaparak İzmir'e çok benzediğine işaret eden Demirtaş, kongrenin Mersin'de yapılacak olmasından büyük memnuniyet duyduklarını, kongrenin üçüncü defa düzenlenmesi ile birlikte Dünya Kongreler Takvimi'ne gireceğini söyledi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ise, İzmir ile Mersin'in paralel büyüyen ve bölgesel kalkınmaya destek olan kentler olduğunu ifade etti.

Aşut, şunları kaydetti:

"Mersin de İzmir gibi çok önemli bir lojistik merkezi. Hem arkasındaki Anadolu'ya hem de Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya hakim bir konumda. 2008 yılında ilk kongreye geldiğimizde çok etkilenmiştik. Zaten İzmir Ticaret Odası'nın ve Ekrem Demirtaş'ın çalışmalarından, projelerinden her zaman çok etkileniyoruz. Kongrenin Mersin'de yapılması isteğimizi ifade ettik. Bundan sonra da devamlı olarak Demirtaş ile kongre için görüşeceğiz. Onun görüşlerini de alarak, İzmir Ticaret Odası ile işbirliği halinde kongreyi Mayıs sonu, Haziran başında düzenleyeceğiz. Kongrenin ana teması deniz ticareti ve ticaret olacak."

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi, 2012'de Mersin'de Yapılacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

TMSF, Ufuk Boru ve Nurkay Makine'yi satışa çıkardı Kaan Yıldırım'dan sevgilisi Hadise'nin doğum günü için romantik paylaşım Mesut Özil'in MLS ekiplerinden DC United'a transfer olacağı iddia edildi Maltepe'de film senaryolarını aratmayan karantinadan kaçış planı! Kendilerini hakim ve savcı olarak tanıtmışlar Emekli milletvekili ve cumhurbaşkanlarına zam! İşte önümüzdeki yıl alacakları maaşlar Kocasını başka bir kadının evinde yakalayan eş, mahalleyi ayağa kaldırdı Melek Aslan cinayetinde korkunç detay: Ablasının çıplak fotoğrafını atıp ''Ablanın geceliği ne kadar'' diye sormuş Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti