Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı - Son Dakika

Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı

22.05.2014 14:41
Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı, System.String[]

Akhisar Belediyesi’nin destekleri ile Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinin hazırladığı 'Akhisar Gezi Rehberi' isimli kitap yayımlandı.

Akhisar Belediyesi'nin destekleri ile Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen- Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinin hazırladığı 'Akhisar Gezi Rehberi' isimli kitap yayımlandı. Kitabın tanıtım toplantısı Akhisar Belediye Başkan Yardımcısı Latif Çakmak ve yine Belediye Başkan Yardımcısı Ali Velestin önderliğinde Prof. Dr. Engin Akdeniz ile Akhisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nadir Güven ve Akhisarlı yerel basın mensuplarının katılımı ile Belediye Hizmet Binası Denetim Odası'nda yapıldı.

Bakanlar Kurulu kararıyla 2011 yılından beri, Kazı Başkanı Prof. Dr. Engin Akdeniz ve Türk-İslam Dönemi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin'in kazı çalışmalarından yola çıkılarak hazırlanan kitapta, kazılarda açığa çıkarılan buluntular ile ilçenin çeşitli kesimlerindeki tarihi eserlerinin tanıtımı yapıldı. Ayrıca kitaba eklenen harita, ilçe merkezine gelenlerin güzergahlarını saptayabilecekleri nitelikte ayrıntılara yer verildi.

Belediye kitaplığına yararlı bir kitap daha kazandırdıklarını işaret eden Akhisar Belediye Başkan Yardımcısı Latif Çakmak " Türkiye'deki en önemli kazılar arasında bulunan Akhisar Hastane Höyüğü kazısı çalışmalarımız devam etmektedir. Bugün sayın hocamız Prof. Dr. Engin Akdeniz ve Yard. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin'in hazırladığı Akhisar'ın Gezi Rehberi isimli yeni bir kitap hazırlandı. Akhisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nadir Güven'in yürüttüğü bir çalışma ile belediyemizin kitaplığına bir kitap daha kazandırmış bulunuyoruz ve Akhisar'ımıza hayırlı olur inşallah. Bundan sonra da kazı çalışmalarımız Akhisar ile ilgili değerleri tekrar Akhisar'a kazandırması ile ilgili çalışmalar devam edecektir" dedi.

Kitap hakkında bilgiler aktaran Prof. Dr. Engin Akdeniz şunları söyledi: "Akhisar gezi rehberi adını verdiğimiz çalışma Akhisar'da hem Thyateira antik kenti hem de çevrede bulunan diğer yerleşimlerle ilgili çok ayrıntılı bilgiler içermektedir. Fakat burada biz mümkün olduğunca halkın anlayabileceği bil dille kaleme almaya çalıştık. Bol resimli bir çalışma, 48 sayfadan oluşmakta, mümkün olduğu sürece bilgileri özet vermeye çalıştık, bilgi kirliliğinden kaçındık. Bilimsel verilere dayanılarak Akhisar'da böyle bir boşluk da söz konusuydu ve bu çalışmayı tamamladık. Çalışmanın arkasında Nadir Güven'in gayretleriyle teknik olarak onun gayretleriyle hazırlanan çok kapsamlı bir ilçe merkezi haritası var. Bu harita üzerinde hem arkeolojik hem de Türk İslam Dönemi'ne ait bütün buluntu merkezli kalıntılar numaralandırılmış, yan tarafta da bunlar sütun şeklinde verilmiştir. Buradaki numaralandırılma aynı zamanda, metinde de yer almaktadır. Yani metinde hangi numara ile verdiğimiz buluntu merkezi haritada da o numara ile işaretlenmiş durumdadır. Kitabın arkeoloji ve eski çağ ile ilgili kısmını ben ele aldım. Türk İslam Dönemi ile ilgili kalıntıları ise bizim Sanat Tarihi Bölümünden hocamız Yard. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin kaleme almıştır. Kitabın ikinci baskısında daha da genişletme yapılabilir. Bundan sonraki aşamada özellikle batı dillerinden yada Akhisar'daki turist potansiyellerinden dolayı Güney Doğu Asya dillerinden birisine çevrilmesi gündeme gelebilir. Bu sayede de ciddi bir ihtiyaç karşılanmış olacaktır diye düşünüyorum. Kitabın basımını üstlenen Akhisar Belediye Başkanlığına ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nadir Güven'e bu vesile ile bir kez daha teşekkür etmek isterim. Çünkü böylesine bir kitabı basılmasını sağladılar. Aynı şekilde matbaa da çok kaliteli bir şekilde kitabı bastı ve bizlere kazandırdı."

Son birkaç yıldır, Thyateira kazıları vesilesi ile bilim insanlarının yaptığı önemli çalışmalarla Akhisar'ın gerek yurt için de gerekse yurt dışında bilim çevrelerinin dikkatini çekmeye başladığını işaret eden Prof. Dr. Akdeniz; Akhisar'ın tarihi ve kültürel değerleri konusunda farkındalığını geliştirdiğine dikkat çekti.

Kitabın ilk baskısında 2 bin adet basıldığına vurgu yapan Akhisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nadir Güven her türlü eleştiriye açık olduklarının altını çizerek eksiklik noktalarını ikinci baskıda gidermeyi planladıklarını dile getirdi. - MANİSA

Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı
Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı
Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı
Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı
Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı
Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı
Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı
Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı
Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Akhisar Gezi Rehberi Yayımlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşa 'Varlık Barışı' çağrısı: Paranızı ve altınlarınızı sisteme dahil edin Ayrılmak isteyen eşini rahat bırakmadı! Yakıp kurşunladığı eve son olarak bomba düzeneği kurdu Gonca Vuslateri, Hakan Altun ile aşkını ilan etti: Çok mutluyuz Sokak ortasında lüks cipte infaz: 2 kişi yaşamını yitirdi Usta oyuncu Devrim Parscan son yolculuğuna uğurlandı Eşi, kayınvalidesi ve görümcesi koronadan vefat eden kadın, karnındaki bebeği de üzüntüden kaybetti Yeni bir yöntem daha! "Eşim telefonun fiyatını duymasın" diyerek dolandırıyorlar Reuters: Erdoğan, döviz rezervleri eriyince Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevden aldı