Son Dakika Haberleri: Akif'in 80 Yıllık Meali Gün Yüzüne Çıktı

Akif'in 80 Yıllık Meali Gün Yüzüne Çıktı

7 yıl önce

Mehmet Akif'in 1932'de tamamladığı Kur'an meali, gün yüzüne çıktı. Ancak yayınlanan meal, orijinalinin sadece üçte biri.

Akif'in 80 Yıllık Meali Gün Yüzüne Çıktı, System.String[]
İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı Kur'an-ı Kerim meali, yazımınının tamamlanmasından 80 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Üçte birlik kısmı kalan meali, Mahya Yayıncılık bastı.

"ALLAH'IN HUZURUNA ÇIKAMAM, PEYGAMBERİN YÜZÜNE BAKAMAM"

Meclis'in verdiği direktifle Mısır'da meali yazmaya başlayan Akif, mealin, Türkçe ibadet için kullanılacağı endişesiyle yakılmasını vasiyet etmişti. Akif, "Tercüme güzel oldu, hatta umduğumdan daha iyi. Lâkin onu verirsem namazda okutmaya kalkacaklar. Ben o vakit Allah'ımın huzuruna çıkamam ve Peygamberimin yüzüne bakamam" demişti.

Akif'in, meali teslim ettiği dostlarından Yozgatlı İhsan Efendi'nin öğrencisi Mustafa Ruyun'un oğlu Yahya'dan meali alan ilahiyatçı Prof. Recep Şentürk, ancak üçte birlik kısmı kalmış olan çalışmayı 25 yıldır saklıyordu.

Meal, Latin harflerine aktarılarak daktilo edilmiş bir metinden aktarıldı. Kur'an'ın 9. suresi olan Berae Suresi'nin sonuna kadar olan kısmını içine alan tercüme, Kur'an'ın yaklaşık üçte birlik kısmına tekabül ediyor.

"ÇEYREK ASIRLIK YÜK"

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi'nde düzenlenen törende Prof. Şentürk, "Bu mealin çok trajik bir tarihi var. Acılarla, endişelerle ve korkularla dolu bir tarihi var. Biz bu tarihi kısmen de olsa mutlu bir sona getirmeye çalışacağız" dedi.

Mealin yakıldığı ve yok olduğunun düşünüldüğünü belirten Şentürk şöyle konuştu:

"Kendisinden ümit kesilen bir hazine bugün gün yüzüne çıkıyor. Tarih, tashih edilerek yeniden yazılacak. Meal tamamen kaybolmamıştır. Üçte birlik kısmı elimizdedir. Bundan sonra da kaybolmayacaktır. Bu son derece önemli ve sevindirici bir haberdir. Çeyrek asırdır taşıdığım bir yükü milletime tevdi etmiş bulunuyorum"

"DİN MÜHENDİSLERİ ARTIK YANKI BULAMAYACAK"

Mehmet Akif Ersoy'un, meali yazarken yaşadığı endişeleri kendisinin de kısmen yaşadığını aktaran Şentürk, " Türkiye'de din mühendisliği yapmak isteyen yaklaşım artık bir yankı bulamayacaktır. Bu yaklaşıma sahip olanların çoğu dindar ya da dini tatbik eden insanlar değildi. Bu durum Mehmet Akif'i büyük bir endişeye sevk ediyordu. Bu endişelerin ortadan kalktığını bugün müşahade etmekteyiz" dedi.

Meali; Prof. Recep Şentürk ile Yrd. Doç. Asım Cüneyt Köksal yayına hazırladı. Dücane Cündioğlu tetkik etti, tashih ve son okumasını da M. Ertuğrul Düzdağ gerçekleştirdi.Komşuları Tarafından Şikayet Edilen Zanlı, Evine Gelen Polis Memurunu Bıçakladı Oyuncu Melisa Aslı Pamuk'un Adnan Oktar'ın Programına Konuk Olduğu Video Sosyal Medyayı Salladı Türkiye'nin Gündemine Oturan Taksici Hakkında Karar Verildi