"Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son" - Son Dakika

"Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son"

20.10.2020 09:14

"Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son" Göz Hastalıkları Uzm. Dr. Murat Ayan, gözlük takma problemini bitirecek son teknoloji trifokal lenslerin uzak, yakın ve ara mesafe görme problemlerini bitirdiği söyleyerek, "Son gelişen akıllı ve göz içi merceklerle çok iyi yapılmış cerrahilerle bile...

"Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son"

SAMSUN - Göz Hastalıkları Uzm. Dr. Murat Ayan, gözlük takma problemini bitirecek son teknoloji trifokal lenslerin uzak, yakın ve ara mesafe görme problemlerini bitirdiği söyleyerek, "Son gelişen akıllı ve göz içi merceklerle çok iyi yapılmış cerrahilerle bile yakın gözlük takmak zorunda olan hastalar, tekrar gözlüksüz hayatlarına dönebiliyor" dedi.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Ayan yaptıkları akıllı mercek uygulamaları ile gözlük kullanma problemi yaşayan hastaların gözlüksüz bir şekilde normal hayatlarına dönebildiklerini söyledi. Akıllı mercek tedavisi olan hastalardan bir tanesi olan Nurten Maden, daha sağlıklı görebildiği için ve gözlük kullanmadığı için mutluluğu dile getirdi. 20 yıl önce gittiği bir hastanede excimer lazer tedavi olan Nurten Maden, yıllar sonra yakın görme problemi yaşamaya başladı. 20 yıl önce ameliyat olduğu kurumun "Bir daha gözlük kullanamayacaksın" demesi üzerine yıllar sonra tekrar gözlük ihtiyacı duyan Nurten Maden, şifayı akıllı mercek uygulamasında buldu.

Konu üzerine bir açıklamada bulunan Göz Hastalıkları Uzm. Dr. Murat Ayan, "Gözlüğü bırakmak için çeşitli alternatif metotlar, cerrahiler var. Bunlardan ilki 'excimer lazer' cerrahisidir. Bu lazer cerrahisi uygun olan gözlere yapıldığında gayet etkili sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Uygun olmayan gözlere yapıldığında eski numaralara tekrar geri dönme gibi sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. 40 yaşında mükemmel yapılmış bir cerrahide bile yakın görme sıkıntısı başlıyor. Excimer lazer cerrahisi bunu çözmüyor. Bizim hastamıza daha önce 'excimer lazer' cerrahisi yapılmış ve sonrasında hem uzak hem yakın gözlük kullanmak zorunda kalmıştır. Hastamızın iki gözüne akıllı mercek uygulaması yaptık. Şu an numaraları sıfırlandı. Uzak ve yakın görmeleri iyi durumdadır" diye konuştu.

Trifokal lens (akıllı mercek) hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Murat Ayan, "Akıllı mercekler son teknoloji ile geliştirilen yakın, uzak ve ara mesafeyi gösteren merceklerdir. Daha öncesinde kullandığımız katarak ameliyatı ile kullanılan mercekler sadece uzakta gözlüğü bıraktırabiliyordu. Su an gelişmiş teknoloji ile birlikte yakın uzak ve ara mesafede net görüş sağlayabiliyor. Bu mercekleri daha çok 40 yaş üstünde yüksek numarası olan, yakın gözlük kullanmak zorunda olan ve gözlük bırakmak isteyen hastalarda bu ameliyatları yapıyoruz. Onun dışında daha önce excimer lazer geçirmiş hastalarda da yine bu numara kalabiliyor ve bunun hesabı biraz daha zor olabiliyor. Ameliyat sonrası sürpriz sonuçlarla karşılaşabiliyor. Daha önce lazer cerrahisi geçiren hastalarda ameliyat planlaması yapmak önem arz ediyor" şeklinde konuştu.

Akıllı mercek tedavisi olan Nurten Maden ise, "20 yıl önce lazer ameliyatı oldum. Olduktan sonra baş ağrılarım gitti. Uzak görmemde hiç yakınlaşma olmadı ama ilerlemede olmadı. 5 yıl öncesine kadar kendimi alternatif tıplarla kendimi idare etmeye çalıştım. Göz tembelliği olmasın diye gözlük kullanmamak istedim. Lazer ameliyatı olduğumda bana tamamen hiç gözlük kullanmayacaksın demişlerdi. Şuan mercek taktırdım. Çok rahat ettim" açıklamasında bulundu.

 Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son
 Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son
 Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son
 Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son

- Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık 'Akıllı mercek uygulaması ile gözlüğe son' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Yeni kısıtlamalar için karar günü! Kabine toplantısı başladı, gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamada Seda Vural, koronavirüse yakalanan eşi Yılmaz Vural hakkında son bilgileri paylaştı Bir korse markasının reklamını yapan Hanife Gürdal, verdiği pozla alay konusu oldu Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz'dan kabine toplantısı öncesi dikkat çeken sözler: Daha sert tedbirlerin alınma zamanı geldi Karabağ'da savaşan Ermeni asker: Azerbaycan askerlerinin baskınları Azrail'in gelişi gibiydi Sosyal medyadan tanıştığı kadını zor durumda kaldığı için evinde misafir etti! Soyulduğunu anlayınca savcılığa koştu Görünümü karpuzu tadı salatalığa benzeyen "mini meyve" görenleri şaşırtıyor Ahmet Çakar'dan derbi için müthiş iddia: Maç günü gece saat 2'de hakemi değiştirmek istediler