Son Dakika Haberleri: "Akkuyu Nükleer Santralinin Maliyeti 25 Milyar Dolara Çıkabilir"

"Akkuyu Nükleer Santralinin Maliyeti 25 Milyar Dolara Çıkabilir"

7 yıl önce

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski, Mersin Akkuyu'da inşa edilecek nükleer santralin 20 milyar dolar olarak belirlenen maliyetinin 25 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski, Mersin Akkuyu'da inşa edilecek nükleer santralin 20 milyar dolar olarak belirlenen maliyetinin 25 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

Moskova'da basına açıklamada bulunan İvanovski, "Öncelikli hedefimiz nükleer santrali inşa etmek. Başlangıç maliyeti 20 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Ancak bu rakamın 25 milyar dolara kadar çıkma ihtimali var" dedi.

2013'de temeli atılması planlanan Akkuyu Nükleer santralinin 2019'da ilk ünitesi devreye girecek. Her yıl birer ünitenin hizmete girmesi ile 2022'de tamamlanacak santralde en az 3 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Santralde çalışacak Türk mühendis kadrosu için Rusya'da eğitim süreci hızlı bir şekilde devam ediyor. Türkiye santralde üretilecek elektriğin kilowatt saatinin 12,35 sentten alımını taahhüt ediyor. Rus yetkili, Rusya-Türkiye ekonomik ilişkilerinin çok iyi seviyede olduğunu, özellikle doğalgaz alt yapısı ile ilgili çalışmalarda önemli perspektif içeren projeler olduğuna değindi. Mavi Akım'ın Akdeniz'e uzatılması ve Samsun- Ceyhan petrol boru hattı gibi büyük projelerde çalışmalar sürerken, Rus enerji devi Inter-RAO iç piyasada faaliyetlerde bulunmak için Türkiye'de şirket kurdu.

İki ülke ekonomik ilişkilerinin kriz öncesi seviyeye yeniden ulaştığına işaret eden Rus Büyükelçi, "Önümüzdeki birkaç yıl içinde belirlenen 100 milyar dolar toplam ticaret hacmi hedefine de ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Muhtemelen 2018'de bu hedefi yakalarız" temennisinde bulundu.

FÜZE İHALESİNDE S-400'LERİN ŞANSI DÜŞÜK

İvanovski Türkiye'nin hava savunma sistemini geliştirmek için alım yapacağı füze savunma sistemleri ile ilgili ihalede Rus S-400 füzelerinin şansının yüksek olmadığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin bu ay içerisinde 4 milyar dolarlık alımla ilgili karar vermesi bekleniyor. İhalede Amerika'nın Patriot, Rusya'nın S-400, Çin'in FD-2000 ve Fransa-İtalya ortaklığının Eu-rosam Samp-T model savunma sistemleri yarışıyor.

TÜRKİYE, DÜŞEN UÇAKLA İLGİLİ RUSYA'DAN BİLGİ İSTEMEDİ

Türkiye'nin F-4 savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi ile ilgili konuda da değerlendirmede bulunan İvanovski, Ankara'dan böyle bir talep gelmediğini söyledi. Türk yetkililerin radarın uçağı belirlediği yerle ilgili kendilerini bilgilendirdiğini ifade eden Büyükelçi, "Ankara'nın Rusya'dan düşürülen uçakla ilgili herhangi bir bilgi talebinde bulunduğuna dair bende bilgi yok" dedi.

Türkiye ve Rusya arasında ilişkilerin en yüksek seviyede olduğunu vurgulayan Rus Büyükelçi, gelecekte karşılıklı olarak üst seviyede ziyaretlerin gerçekleşmesinin de ihtimal dışı olmadığını söyledi.

RUS TURİSTLER İÇİN HERHANGİ BİR SORUN YOK

Suriye-Türkiye sınırında gerginleşen durum nedeni ile Türkiye'ye seyahat eden Rus turistlerle ilgili herhangi bir tehlikeli durum söz konusu olmadığına da değinen İvanovski, "Güvenlik anlamında silahlı çatışma değerlendirildiğinde, böyle bir durum şu anda söz konusu değil" şeklinde konuştu.İstanbullu Gelin'de Arabadaki Cinsel İlişki Sahnesi Sosyal Medyada Tepki Topladı Ziraat Bankasının Yüzde 0,98 Faizle Başlattığı Kampanya Sayesinde 500 Bin TL'lik Kredide 361 Bin TL Cepte Kalacak

Son Dakika! Irak'ın Verdiği Notaya Türkiye'den Tepki: Operasyonlara Devam Edilecek!