Akpm Yaz Dönemi Toplantıları - Son Dakika

Akpm Yaz Dönemi Toplantıları

26.06.2013 18:02
Akpm Yaz Dönemi Toplantıları

AK Parti Antalya Milletvekili Çavuşoğlu, Genel Sekreter Jagland’ın ziyaretini değerlendirdi: “Tüm konular, tüm açıklığıyla konuşuldu”

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ın Türkiye ziyaretinin çok olumlu geçtiğini belirterek, "Tüm konular, tüm açıklığıyla konuşuldu" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) yaz dönemi toplantıları Fransa'nın Strasbourg şehrinde devam ederken, AK Parti Antalya Milletvekili Çavuşoğlu, Genel Sekreter Jagland'ın Türkiye ziyaretini AA muhabirine değerlendirdi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin son 10 yılda özellikle demokratikleşme ve standartların yükseltilmesi konularında çok önemli adımlar attığını hatırlatarak, "Üyesi olduğumuz ve üye olmak istediğimiz AB ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası örgütlerle çok iyi diyalog içinde olduk" diye konuştu. Çavuşoğlu, demokrasi, insan hakları ve temel hak ve özgürlükler konusunda Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin öncü olduğunun altını çizdi.

Taksim "Gezi Parkı olayları" sırasında bilgi kirliliği yaşandığını belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Yalan haberler, iftiralar, resimler yayınlandı. Maalesef araştırmadan birçok kişi de bunları dağıtarak bu bilgi kirliliğine alet oldu. CNN gibi bir yayın kuruluşu, AK Parti'nin düzenlediği yaklaşık 1,5 milyon insanın katıldığı mitingi, iktidara ve başbakanımıza karşı düzenlenmiş bir miting gibi gösterdi. Bunu gören zannediyor ki Türkiye'de herkes iktidara ve başbakana karşı."

Türkiye'nin her türlü diyaloğa açık olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Tüm konuları da açıklıkla konuşma taraftarıyız" dedi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'ın tarafsız ve objektif olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Türkiye'ye geldiğinde ziyareti çok iyi geçti. Tüm konular, tüm açıklığıyla konuşuldu" ifadelerini kullandı.

"Masum göstericilerle vandallar birbirinden farklı"

"İlk gün polisin müdahalesinden sonra gelişen olaylarda masum göstericilerle, vandallar ve marjinaller arasındaki farkı biliyoruz. İki grubu birbirinden ayırt ediyoruz" diyen Mevlüt Çavuşoğlu, Genel Sekreter Jagland'ın da bu iki grubu fark ettiğini bildirdi. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Avrupa Konseyi'nin kriterlerini, Avrupa Konseyi'nin sözleşmelerini, konvansiyonlarını ve İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu konularla ilgili kararlarını hatırlatmak da onun görevidir.

Biz Avrupa Konseyi ile yakın işbirliği içinde olmaktan mutluluk duyduk. Bazen çifte standarttan yakınmışızdır, bazen hoşumuza gitmeyen kararlar da olmuştur ama esas itibarıyla her zaman aynı fikirde olmak zorunda değiliz ama bu işbirliği ve diyalogun devam etmesidir. Jagland'ın ziyareti de bunun bir göstergesidir." - Alsace

Kaynak: AA
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, Antalya'da partililerle buluştu Açıklaması AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, Antalya'da partililerle buluştu Açıklaması Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, Manavgatlı yangınzedeler ile buluştu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, Manavgatlı yangınzedeler ile buluştu AK Parti Antalya İl Başkanlığına atanan Ali Çetin, görevine başladı AK Parti Antalya İl Başkanlığına atanan Ali Çetin, görevine başladı

Son Dakika Güncel Akpm Yaz Dönemi Toplantıları - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement