Aksa Hanımları İstanbul'da Buluştu - Son Dakika

Aksa Hanımları İstanbul'da Buluştu

14.04.2014 10:35
Aksa Hanımları İstanbul'da Buluştu, System.String[]

Mescid-i Aksa’nın problemlerini gündeme taşımak amacıyla düzenlenen programda İslâm alemine mesajlar vardı.

Mescid-i Aksa'nın problemlerini gündeme taşımak amacıyla düzenlenen programda İslam alemine mesajlar vardı.

Aksa Hanımları Derneği'nin düzenlediği 1. Uluslararası Aksa Hanımları Buluşması, Bayrampaşa Yücel Çakmaklı Kültür Merkezinde hanımların geniş katılımıyla gerçekleşti. Suudi Arabistan, Filistin, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Yemen, Ürdün'den misafirler programda bulundu. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlik Mehter Takımı gösterisinden sonra, Dernek Başkanı Esra Demirci, Gazeteci-Yazar Sevda Türküsev, Filistin İslami Hareket Lideri Kemal Hatip'in konuşmalarıyla devam etti ve Sanatçı Ammar Acarlıoğlu konseriyle sona erdi.

2011 yılında Filistin ve Mescid-i Aksa'nın derdiyle dertlenmiş sekiz hanımın başlattığı oluşumun süreç içerisinde kat ettiği yollardan bahseden Nisa-ül Aksa Derneği Başkanı Esra Demirci, her şeyden önce Mescid-i Aksa'nın her vakit dualarda yer alması gerektiğini, sonrasında eylem ve çalışmaların geleceğini ifade etti. Gerçekleştirdikleri etkinlikteki amacın Türkiye'deki Mescid-i Aksa gönüllüleriyle dünyada Mescid-i Aksa için çalışan gönüllüleri bir araya getirmek olduğunun altını çizdi ve " İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa'da hiçbir hakkının olmadığını biz kadınlar olarak söylüyoruz. Her birimizin varlığı bu hizmette çok önemli. Biz büyürsek Mescid-i Aksa'nın anahtarını Allah bize verecektir. " dedi. Aksa Çocukları Platformunun müjdesini veren Demirci, konuşmasını geleceğe dönük projelerin heyecanını taşıdığını belirterek bitirdi.

Sevda Türkesev konuşmasında kadınların şefkat timsali olduğunu ve çocuklarını bilinçle yetiştirerek mazlumların yanında olan bir gelecek inşa ettiğini belirtti. Dünya Müslümanlarının maruz kaldığı problemlerden bahseden Türküsev, Müslümanların bir araya gelmesinin önünde olan tüm ayrılıkçı fikirlerin kalması gerektiğini ve bir İslam Birliği kurulması temennisini dile getirdi.

1948 İslami Hareket Başkan Yardımcısı Kemal Hatip Mescid-i Aksa'dan getirdiği selamlarla konuşmasına başladı. "Meymune (r.a) validemizin izinden giden hanımlara selam olsun. Bugün hanım kardeşlerimiz zeytinyağı hediye etmiyorlar Mescid-i Aksa için. Canlarını ve kanlarını hediye ediyorlar. Selahaddin Eyyubi önemli bir gerçeğin farkındaydı. Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı kurtarmadan önce irili ufaklı emirlikleri idaresi altına alarak Kahire'deki ve Şam'daki Haçlı işbirlikçi iktidardan temizledi. Bugün Kudüs'ün kurtulması için Şam'ın, Kahire'nin kurtulması gerekmektedir." dedi.

Programda, şiirler okundu ve Kudüs Müslümanlarının yaşadıklarını yansıtan kısa filmler gösterime sunuldu. Etkinlik ezgi sanatçısı Ammar Acarlıoğlu'nun dinletisi ve Kudüs Seyahati çekilişiyle sona erdi. - İSTANBUL

Aksa Hanımları İstanbul'da Buluştu

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Aksa Hanımları İstanbul'da Buluştu - Son Dakika


Son Dakika

Karabağ'ın sözde lideri Harutyan panik içinde: SİHA'ların korkusuna sığınağa girdi Son Dakika: Devlet erkanı Atatürk'ün huzurunda! İşte Erdoğan'ın Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı mesaj ABD'nin yeni keşfi ile ilgili bilim kurulu üyesinden gururlandıran ifadeler: Türkiye, aspirini en başından beri korona tedavisinde kullanıyor Kardeşinin borçları nedeniyle 5 çocuğunun uyuduğu odayı kurşun yağmuruna tuttular Apartmanın otoparkında bulunan bir buçuk metrelik yılanın yakalanma anı kamerada Cumhuriyet Bayramı'na damga vuran görüntü: Karton toplayıcıları arabalarını Türk bayraklarıyla süsledi Trump'ın miting alanı üzerinde uçan özel uçak, F-16 ile hava sahası dışına çıkarıldı Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek