Aksaray Yapı Denetim Kuruluşları Derneği'nden Uyarı - Son Dakika

Aksaray Yapı Denetim Kuruluşları Derneği'nden Uyarı

05.01.2012 15:21
Aksaray Yapı Denetim Kuruluşları Derneği'nden Uyarı, System.String[]

(AKYAPDER) Başkanı Kamil Aydın, 1 Ocak 2012'den itibaren müteahhitlerin sicil kayıtları üzerinden ülke genelinde takip edileceğini bildirdi.

Aksaray Yapı Denetim Kuruluşları Derneği

(AKYAPDER) Başkanı Kamil Aydın, 1 Ocak 2012'den itibaren müteahhitlerin sicil kayıtları üzerinden ülke genelinde takip edileceğini bildirdi.

Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, inşaat sektöründe köklü değişikliklere gidildiğini, sürecin Van depreminin ardından hızlandığını belirtti.

1 Ocak 2012'den itibaren müteahhitlerin yaptığı her inşaatın takibe alınacağını, eksik veya kusurlu iş yapan müteahhitlerin meslekten atılmasının, inşaatlarda çalışan demirci, kalıpçı, tesisat ve elektrikçi gibi ustalara meslek belgesi uygulamasının getirildiğini belirten Aydın, şunları kaydetti:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uygulamaya sokacağı yeni sistemle artık her müteahhidin bir sicil numarası olacak. Bakanlık, o müteahhidi sicil numarası üzerinden takibe alacak. Böylece müteahhidin ülkenin neresinde ne iş yaptığı, işin işleyiş şekli merkezden takip edilebilecek. Eksik iş veya kusur tespit edildiğinde firmanın müteahhitlik faaliyeti sicili üzerinden dondurulacak veya meslekten men edilebilecek. Müteahhide yönelik sicil izlemesi belediye imar müdürlükleri, yapı denetim büroları ve Bakanlık tarafından üçlü yapıda gerçekleştirilecek. Böylece çürük ya da kusurlu yapı yapan müteahhitler eksiğini düzeltmediği takdirde ülkenin hiçbir yerinde müteahhitlik yapamayacak, ağır cezalarla karşılaşacak."

İnşaatlarda çalışan ustaların tamamının sertifikasyona tabi tutulacağını da bildiren Aydın, kalıpçı, demirci gibi tesisat ve elektrik işlerinde çalışan ustaların yetki belgesi olmasının da zorunlu olacağını vurguladı.

Aydın, sertifikasız usta çalıştıran müteahhide çalıştırdığı işçi başına 2 bin lira ceza kesilebileceğini ifade ederek, "Müteahhitlerin ve inşaat ustalarının bu konuya dikkat etmeleri gerekir. Aksaray'da faaliyet gösteren yapı denetim firmaları bu konuda kesinlikle taviz vermeden yönetmeliği uygulayacaklardır" dedi.

- AKSARAY

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Aksaray Yapı Denetim Kuruluşları Derneği'nden Uyarı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Akşener'den Ümit Özdağ'ın iddiasına yanıt: İstanbul İl Başkanı'na karşı FETÖ'cü söylemi çok büyük yalandır Fatih Terim ile Davidson arasında gerginlik yaşandı En lezzetli isot yarışmasında jüri olan Mahmut Tuncer zor anlar yaşadı Rus gazeteci Ermeni cephesinden bildirdi: Dayanılmaz bir koku var, askerlerin cesetleri ortalıkta duruyor Aynı sokakta 7 otomobili soyan hırsızın eline geçen sadece iki gözlük oldu İki kadınla gittiği günlük kiralık dairenin camından düşerek can vermişti! Cinayete kurban gittiği ortaya çıktı Türkiye genelinde yaşanan internet kesintisi için ''planlı çalışma'' açıklaması Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanacak! Gündemde koronavirüs, Azerbaycan ve Kıbrıs var