Aksel Koleksiyonu Büyükşehir'de - Son Dakika

Aksel Koleksiyonu Büyükşehir'de

05.01.2012 11:55
Aksel Koleksiyonu Büyükşehir'de, System.String[]

Özel eserler Bursa'da

2011 yılı içinde Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanan 80 civarında halk resmi ile 50 civarında Hilal-ı Ahmer kartpostalından oluşan koleksiyon, gerekli fiziki tadilatları yapıldıktan sonra Bursa Kent Müzesi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Daha sonra, sanatçının yağlı boya ve sulu boya tabloları da Kent Müzesi'ndeki sergiye katıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan katalogla da sanatçının eserleri çok daha geniş kitlelere ulaştırıldı.

Bursa'da geniş yankı bulan Malik Aksel koleksiyonu, Ekim 2011'de İstanbul Taksim Sanat Galerisi'ne de taşındı. Gazeteci Yazar Beşir Ayvazoğlu'nun katkılarıyla gerçekleşen serginin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı. Yaklaşık 3 haftalık İstanbul sergisinde büyük ilgi gören eserler, Büyükşehir Belediyesi'nce tekrar Bursa Kent Müzesi'ne alındı.

Özel eserler Bursa'da

Merhum Malik Aksel'in, Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanan ve gerek Bursa'daki gerekse İstanbul'daki sergilerde büyük ilgi gören eserleri, Aksel'in koleksiyonundaki yaklaşık 90 parçalık bir bölümünün daha belediyeye bağışlanmasını sağladı. Murat ve Nuri Aksel kardeşlerin bağışladığı yeni yağlıboya ve suluboya tabloları, gerekli devir ve bakım işlemleri yapıldıktan sonra Merinos Tekstil Sanayi Müzesi'nde izlenime sunuldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Aksel ailesiyle daha önce Şehbenderler Konağı ve burada oluşturulan kütüphane dolayısıyla çok anlamlı bir işbirliği gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Türk resim tarihinin büyük isimlerinden biri olan Malik Aksel'in eserlerinin kamuoyu ile paylaşılması noktasındaki desteklerinden ötürü Murat ve Nuri Aksel'e teşekkür eden Başkan Altepe, işbirliğinin sürmesi temennisinde bulundu.

Aksel Koleksiyonu Büyükşehir'de

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Aksel Koleksiyonu Büyükşehir'de - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Korona tedavisi gören Muhittin Böcek'ten güzel haber! Bilinci açıldı, konuşulanlara cevap veriyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım