Son Dakika Haberleri: Akyürek "Müslümanlar Bir Binanın Tuğlaları Gibidir"

Akyürek "Müslümanlar Bir Binanın Tuğlaları Gibidir"

4 yıl önce

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilçe iftarları programları kapsamında Ahırlı, Yalıhüyük ve Akkise’de binlerce kişiyle bir araya geldi.

Akyürek
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilçe iftarları programları kapsamında Ahırlı, Yalıhüyük ve Akkise'de binlerce kişiyle bir araya geldi.

Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ahırlı Kaymakamı Yasin Ortakcı, Ahırlı Belediye Başkanı İsa Akgül, Yalıhüyük Belediye Başkanı Hasan Koçer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Müslümanların bir binanın tuğlaları, bir vücudun organları gibi olduğunu belirten Başkan Akyürek, "Ramazan-ı Şerif vesilesiyle sadece kendi mahallemizi, kendi sokağımızı, ilçemizi, şehrimizi değil, dünya coğrafyasını da düşünelim. Dünya coğrafyasında değişik bölgelerde zulüm altında inleyen kardeşlerimiz için de dua edelim" dedi.

İlçelerde yaptığı iftar programlarını hafta sonunda Ahırlı ve Yalıhüyük ilçeleri ile Akkise Mahallesi'nde sürdüren Akyürek, iftar programlarında takdirname alan 4. sınıf öğrencilerine bisiklet hediye etti. Başkan Akyürek, Ramazan ve iftarların sağladığı birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, Konya'da başlattıkları ve ilçelerde devam ettikleri iftar buluşmalarının zengin fakir ayrımı yapmadan herkesi buluşturduğunu ve kardeşliğe katkı yaptığını söyledi. Akyürek, Konya'da ibadet ve Ramazan coşkusunun doya doya yaşandığını vurguladı.

İslam coğrafyalarındaki zulümlere de dikkat çeken Akyürek, "Müslümanlar, mazlumlar, bütün insanlar bir binanın tuğlaları gibidir. Yeryüzünde bir yerde kan akıyorsa, bir yerde feryat figan varsa, bir yerde çocuklar, kadınlar, yaşlılar, gençler acımasız bir şekilde katlediliyorsa, kan dökülüyorsa bütün ıstırabı kendi bünyesinde hissetmesi gerekir. Çünkü bütün insanlık adeta bir insanda özetlenir. Çünkü bütün Müslümanlar aynı zamanda bir vücudun organları, azaları gibidir. Bugün İslam coğrafyasında Müslümanların kanı akıyor. Eritre'de, Moro'da Burma'da, Doğu Türkistan'da, Irak, Suriye, Libya, Mısır, Bangladeş, idamlar, terörist faaliyet ve zulümler Müslümanların kanını akıtıyor. Uygur Türkleri oruç tutmaktan vazgeçiriliyor, oruç tutanlar işkenceye tabi tutuluyor. Ramazan-ı Şerif vesilesiyle sadece kendi mahallemizi, kendi sokağımızı, ilçemizi, şehrimizi değil, dünya coğrafyasını da düşünelim. Dünya coğrafyasında değişik bölgelerde zulüm altında inleyen kardeşlerimiz için de dua edelim. Biz Müslümanlar olarak, Türkiye insanları olarak dünyada hiçbir mazlum kalmamasını arzu ederiz. Sadece Müslüman coğrafyasında değil, bütün insanlık aleminde hiçbir zulümün olmamasını dileriz. Bu duygularımızı Ramazan-ı Şerif'te Cenab-ı Hakka bir yakarış olarak da gönderelim. Böylece kamil Müslüman, kamil insan olma yolunda daha farklı bir noktaya kendimizi taşıyalım" şeklinde konuştu.

"ECDADIMIZIN BIRAKTIĞI ESERLERE SAHİP ÇIKMALIYIZ"

Başkan Akyürek, iftar programlarından sonra Akkise'de restorasyonu tamamlanmak üzere olan Cuma Camisini de inceledi. Ecdadının bıraktığı eserleri koruyarak gelecek nesle aynı şekilde bırakılması gerektiğini belirten Başkan Akyürek, "Konya'mızdaki birçok tarihi yapıyı restore ediyoruz. Şu anda 17 camide restorasyon çalışmaları devam ediyor. İnşallah önümüzdeki 4 yıl içinde Konya'mızda restorasyonu tamamlanmamış, restorasyona ihtiyacı olan hiçbir tarihi eser kalmamış olacak. Bunlar bizim ecdadımıza karşı vazifemiz, görevimiz, sorumluluğumuz. Devraldığımız mirası bizden sonraki nesillere de sağlam ve kullanılır, amacına uygun bir şekilde taşımak bizim yeni nesiller olarak ecdadımıza karşı sorumluluğumuz. Camilerimizi, tarihi eserlerimizi, tarihi yapılarımızı koruyalım" ifadelerini kullandı. - KONYAKışladaki Gıda Zehirlenmesiyle İlgili Çarpıcı İfadeler: 11 Ayda 15 Kilo Kaybettim Fenerbahçe, Ziraat Türkiye Kupasında Ümraniyespor'a 1-0 Yenildi

Bomba İddia: İşinden Olan Sabri, Eşinden de Oldu