Akyurt'ta kentsel dönüşüm başlıyor - Son Dakika

Akyurt'ta kentsel dönüşüm başlıyor

09.11.2019 11:09
Akyurt'ta kentsel dönüşüm başlıyor, System.String[]

Akyurt'un kentsel dönüşümü Akyurtlularla yapılan toplantı ile başladı.

Akyurt'un kentsel dönüşümü Akyurtlularla yapılan toplantı ile başladı. İlçenin ilk yerleşim yeri olan Beyazıt Mahallesi yeniden imar edilerek TOKİ tarafından inşa edilecek.

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık'ın düzenlediği halka açık toplantıda kentsel dönüşümün gerekliliği, nasıl yapılacağı ve aşamaları anlatıldı. Kültür Merkezi Necip Fazıl Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Akyurt Kaymakamı Osman Altın, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Ak Parti Akyurt İlçe Başkanı Kadir Gürbüz ve Gayrimenkul Değerleme A.Ş (GEDAŞ) Genel Müdürü Cengiz Erdem katılırken, kentsel dönüşüm uygulama alanında hak sahibi olan ve olmayan Akyurtlular büyük ilgi gösterdi.

Akyurt'un son 10-15 yılının gündemi olan Beyazıt Mahallesi kentsel dönüşümünün vaatleri arasında yer aldığını belirten Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, ayrıca Cumhuriyet Meydanı'nda da düzenlemeye gidileceğini açıkladı. Yapılacak olan çalışmanın detayları hakkında bilgi veren başkan Ayık, "Son zamanlarda sizler sahada gerek bizim gerekse Bakanlıktan arkadaşlarımızı görmeye başladığınızda, Akyurt'ta bir fısıltı gazetesi dolaşmaya başladı. Biz de süreç olgunlaşıp start verdikten sonra ilk olarak en doğru şekilde bizden duymanızı istedik. İlçemizin merkezindeki durumu burada olan herkes biliyor. Dışarıdan gelen bir vatandaş Akyurt'a girdiğinde bir meydan görüyor ancak küçük bir meydan. Havaalanına yakınız, fuar alanımız inşallah tamamlanacak ve Ankara'nın 5 çıkış kapısından biri olan Çankırı yolu üzerindeyiz. Akyurt'umuz güzel bir ilçe oldu ancak meydanımız kasaba olmaktan çıkamadı. Bugün Bakanlığımızla bir araya geldik ki sizler bunu birinci ağızdan duyun. Şu kadar katlıymış, projesi şöyleymiş, bu kadar emsal olacakmış gibi söylentilere itibar etmemenizi istiyoruz. Bugün itibariyle başlanan bir çalışma ve çizilmiş bir proje yok. Sizlerle görüşülecek, ihtiyaçlar belirlenecek, anketler yapılacak. TOKİ denince aklınıza eski çok katlı yapılaşmalar geliyor. O zamanın şartlarında ortaya çıkan binalar öyleydi ancak bugün TOKİ'nin çok nitelikli yapıları var. Her bölgede, çevrenin özelliklerine uygun binalar yapılıyor. Burada da aynı sistemle çalışacaklar. Belediyemizin kapısı sonuna kadar açık. Aklınıza takılan her soruyu bize, ekibimize sorabilirsiniz. Güzel bir meydanımız olacak, ayrıca Merkez Cami çevresinde de bir iyileştirme yapılacak" ifadelerini kullandı.

Merkez Camii ve Külliyesi projesini de Akyurtlularla paylaşan genç Belediye Başkanı Hilal Ayık, "Altına yer altı otoparkı yapılacak, yanında da küçük bir külliye olacak. Merkez Camimiz Anıtlar Kurulu tarafından koruma altında. Meydanın düzenli olması ilçemizin değerine değer katacak. Akyurt'a gelmeyi, burada yaşamayı düşünen herkes, hangi mahallede olursa olsun, önce meydana bakar. Gelin bu değişimi birlikte başaralım. Sizlerin huzurunda Bakanımız Murat Kurum'a da çok teşekkür etmek istiyorum. Bakanımız ilçemize çok büyük önem veriyor. İlk olarak Akyurt'tan başlanması bunu gösteriyor. Bu dönüşümü sahiplendiğinizi, bugün buradaki kalabalıktan anlayabiliyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız da toplantıda bir konuşma yaptı. Yıldız, "Ankara'nın tek kadın belediye başkanı Akyurt'ta. Seçimden önce de belirttiğimiz gibi ilçelerimiz için en önemli ihtiyaçlar tespit edilerek hızlı bir şekilde gerçekleştirilecekti. Bunun ilk adımının Akyurt'ta bu kadar kısa sürede atılıyor olması da sizlere nasip oldu. Bakanlıklarımız ve belediyelerimiz uyum içerisinde çözüm sunacaklardır. Akyurt için yapılacak en önemli işlerden biri olan kentsel dönüşüm hepimize hayırlı olsun" diye konuştu. - ANKARA

Akyurt'ta kentsel dönüşüm başlıyor
Akyurt'ta kentsel dönüşüm başlıyor
Akyurt'ta kentsel dönüşüm başlıyor
Akyurt'ta kentsel dönüşüm başlıyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Akyurt'ta kentsel dönüşüm başlıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Berfu Yenenler-Eser Yenenler çifti, ikinci bebeklerine Mete ismini verecek İzmir'de, koronavirüs önlemleri kapsamında halka açık etkinliklere ara verildi Bursa'da Doktor Ali Murat Dilek, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi Manchester City, Barcelona'lı Messi'nin transferini ocak ayında bitirmeyi planlıyor Koronavirüsle ilgili dikkat çeken araştırma: Sigara içmek 3 kat daha fazla etkiliyor Yangında kül olan Vaniköy Camii imamının altınları evinde bulundu Spor spikeri, maç sonuçlarını okurken kırdı geçirdi! O anlar sosyal medyada gündem oldu Alaattin Çakıcı, Kılıçdaroğlu'na tehditlerini sürdürüyor: Sende yürek varsa beni öldürtsene