Alacaklılara, borçlunun mal beyanını beklemeden UYAP üzerinden sorgulama imkanı - Son Dakika

Alacaklılara, borçlunun mal beyanını beklemeden UYAP üzerinden sorgulama imkanı

22.01.2022 11:18
Alacaklılara, borçlunun mal beyanını beklemeden UYAP üzerinden sorgulama imkanı

Alacaklıların borçluya ait mal, hak veya alacakları Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden sorgulamasına ilişkin düzenlemeye gidildi.

Alacaklıların borçluya ait mal, hak veya alacakları Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden sorgulamasına ilişkin düzenlemeye gidildi.

"Mal, Hak veya Alacağın Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi Üzerinden Sorgulanması Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ödeme emrindeki müddet geçtikten ve borçlu itiraz etmiş ise itirazı kaldırıldıktan sonra, alacaklı, mal beyanını beklemeksizin UYAP üzerinden, bu sisteme entegre edilmiş kamu kurum veya kuruluşlar, 5411 sayılı Kanun'un 3'üncü maddesinde tanımlanan kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar ile benzer mahiyette kayıtları tutan kurum ve kuruluşların veri tabanında borçluya ait mal, hak veya alacakları sorgulayabilecek.

Sorgulama işlemi, UYAP ortamında ilgili icra dosyasına kaydedilmiş avukatlar ile sistem altyapısı oluşturulduğu takdirde gerçek veya tüzel kişi alacaklılar tarafından yapılabilecek.

Alacaklı; araç sorgusu, Gelir Dairesi Başkanlığı kayıt sorgusu, icra dosyası sorgusu, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar kayıt sorgusu, posta çeki sorgusu, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıt sorgusu, taşınmaz sorgusu gibi işlemleri yapabilecek.

YORUMLAR
500
Ocak Haziran döneminde kişi başına düşen nakdi kredi değeri Erzincan'da 22.7 bin oldu Ocak Haziran döneminde kişi başına düşen nakdi kredi değeri Erzincan'da 22.7 bin oldu Kamudaki bilişim personeline iznini bir sonraki sözleşme döneminde kullanabilme hakkı getirildi Kamudaki bilişim personeline iznini bir sonraki sözleşme döneminde kullanabilme hakkı getirildi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Alacaklılara, borçlunun mal beyanını beklemeden UYAP üzerinden sorgulama imkanı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement
Haberi Paylaş