Alanya'da 11. Ulusal Yazılım Mühendisliği Sempozyumu - Son Dakika

Alanya'da 11. Ulusal Yazılım Mühendisliği Sempozyumu

18.10.2017 13:48

Alanya'da 11. Ulusal Yazılım Mühendisliği SempozyumuANTALYA - Antalya'nın Alanya ilçesinde Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ve Ankara Atılım Üniversitesi'nin işbirliğinde 11. Ulusal Yazılım Mühendisliği Sempozyumu düzenlendi.

Alanya'da 11. Ulusal Yazılım Mühendisliği Sempozyumu

ANTALYA - Antalya'nın Alanya ilçesinde Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ve Ankara Atılım Üniversitesi'nin işbirliğinde 11. Ulusal Yazılım Mühendisliği Sempozyumu düzenlendi.

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi'nin Mor Salonu'nda düzenlenen ve 3 sürecek olan sempozyumun ilk gününde Atılım Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Yazıcı'nın yanısıra Prof Dr. Erol Sayın, Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdullah Akbaş, İdeateknoloji Proje Uygulama Direktörü Yalçın Tercan, İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Fevzi Belli, Teknoloji ve Akademi Direktörü Dr. Eray Tüzün ile çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenciler katıldı. Sempozyumda Yazılım Gereksinim Mühendisliği, Yazılım Mimarisi, Gömülü ve Gerçek Zamanlı Yazılım Sistemleri Mühendisliği, Dağıtık Yazılım Mühendisliği, Çevik Yaklaşımlar ve Çevik Yazılım Geliştirme, Yenilikçi Yazılım Uygulamaları ve Çözümleri gibi konular ele alındı. Slayt sunumunda yapıldığı sempozyuma konuşmacı olarak katılan Ankara Atılım Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Yazacı, yazılım sektörünün hedefinin 50 milyar Dolar'a kadar yükselmesinin beklendiğini söyledi. Yazacı," Ancak bu yükselme sizlerle ve bizlerle hep birlikte başaracağımız bir şey. Tabi devletin bu konuda yapacağı teşvikler de olacak. Devletin yaptığı bazı çalışmalar var. Birkaç yıldır süren Yazılım Mühendisliği Strateji Merkezi geçen yıl yayınlandı. Biliyorsunuz bakanlar değişiyor. Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığında değişiklikler oluyor. Bu değişiklerden sonra aynı tasarıyı yeni yönetime anlatmak zaman alıyor. Bu neden özellikle eğitim alanlarında bizlere önemli görevler düşüyor. Yazılım mühendisliği bölümleri çok az bu Yazılım Mühendisliği Strateji Merkezi bilgisayar bölümlerine görevler verilmiş ve yazılım derslerini arttırmasını söylemiş. Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinde yazalım adı altında en fazla bir ders var ve bu yetersiz kalıyor" dedi.

"Yazılım ihracatı yolunda da bazı adımlar atılması gerekmektedir"

Bu yıl 20 üniversitenin yazalım mühendisliği programına öğrenci alarak yola çıktığını hatırlatan Yazıcı," Bu rakam bin 350 civarındaydı. İlk yerleştirmede 2 katı öğrenci kayıt oldu ve yaklaşık 250 kontenjanımız açık kaldı. Benim naçizane eğitim kuruluşlarına önerim, bu konuya strateji belgesi çerçevesinde daha çok önem vermeleridir. Yazılım ihracatı yolunda da bazı adımlar atılması gerekmektedir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar, üniversitede düzenlenen kokteyle davet edildi.

Antalya'da turizm sezonu açıldı, toplu taşıma araçları şoförsüz kaldı Antalya'da turizm sezonu açıldı, toplu taşıma araçları şoförsüz kaldı Antalya'da şiddetli rüzgar sahildeki şemsiyeleri uçurdu Antalya'da şiddetli rüzgar sahildeki şemsiyeleri uçurdu Son dakika haberi | Ukraynalı şarkıcı Jamala, savaş mağduru çocuklar için söyledi Son dakika haberi | Ukraynalı şarkıcı Jamala, savaş mağduru çocuklar için söyledi
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Alanya'da 11. Ulusal Yazılım Mühendisliği Sempozyumu - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement