Son Dakika Haberleri: Alanyalı Çiftçiye Makine ve Ekipman Desteği

Alanyalı Çiftçiye Makine ve Ekipman Desteği

6 yıl önce

Antalya'nın Alanya ilçesinde 124 çiftçiye 'Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı' kapsamında makine ve ekipman desteği verildi.Alanya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İskele Meydanı'nda Kırsal Kalkınma...

Alanyalı Çiftçiye Makine ve Ekipman Desteği, System.String[]

Antalya’nın Alanya ilçesinde 124 çiftçiye 'Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı' kapsamında makine ve ekipman desteği verildi.


Alanya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İskele Meydanı'nda Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı töreni düzenlendi. Törende makine ekipmanları standı kurularak sergilenirken, ayrıca kurulan sebze ve meyve standında konuklara ikram edildi. Törene Antalya Vali Yardımcısı Serdar Cevheroğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, İlçe Kaymakamı Erhan Özdemir, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar siyasi parti temsilcileri ve çiftçiler katıldı.


Antalya'nın dünyada ve Türkiye’de tarımın başkenti olarak bilindiğini kaydeden Samani, Alanya’nın tarım ve turizmin iç içe olduğu güzel bir örnek olduğunu dile getirdi. Sahilde turizm iç kesimleri girince de tropikal meyvelerinde yetiştirilebildiği bir tarım kenti olduğuna dikkat çeken Samani, Alanya'da turizm ve tarımın birbirini tamamladığını söyledi. Türkiye'de tarım sektörünün son 10 yılda büyük aşama kaydettiğini ifade eden Samani, tarım sektöründe daha çok ter akıtmayanların söz sahibi olmaya çalıştığını ve konuştuğunu dile getiren Samani, Türkiye’nin kalıntı konusunda dünyada daha iyi bir konumda olduğunu belirtti. Tarım Bakanlığının uygulamaları ile güvenilir ürünler üretildiğine dikkat çeken Samani, ürünün aşama ile hasat süresinin kontrol edildiğini kaydetti.


Türkiye’nin 10 yıl önce tarım alanında dünyada 11.’nci iken şimdi 7.'nci olduğunu ifade eden Samani, “Türkiye Avrupa'da 4.’ncü iken bugün 1.’nci sırada. 10 yıl önce ihracat 4 milyar dolar iken şimdi 16 milyar dolara çıktı. 10 yıl önce 23.7 milyar dolar olan tarımda gayri safi milli hasıla şimdi 63 milyar dolara çıktı.” dedi.


Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı da Antalya'nın yıllık 8.5 milyar dolar tarımsal hasılasıyla Türkiye tarımının yüzde 4.3 ünü karşıladığını söyledi. Türkiye'nin tarımsal ihracatın yüzde 30'unun Antalya'nın karşıladığını belirten Dallı, 2013 yılında 100 milyon liralık yatırımın tarım sektörüne yapılmasının beklenildiğini kaydetti.


Törende, makine ve ekipmanlar çiftçilere protokol üyeleri tarafından teslim edildi.

Haber Yayın Tarihi: 09.11.2013 05:34 Kaynak: CİHANRecep Sert, eşiyle birlikte cezaevini boyladı
Kilo aldığı için kendisini poğaçaya benzeten Hanife, kilo vermeden fotoğraf paylaşmayacak Sendika başkanından şaka gibi makam aracı açıklaması: 1,3 milyona kampanyayla aldım