Albay'dan Hakime Sitem: Bana Teröristmişim Gibi Bağırmanız Zoruma Gitti - Son Dakika

Albay'dan Hakime Sitem: Bana Teröristmişim Gibi Bağırmanız Zoruma Gitti

06.01.2012 11:49
Albay'dan Hakime Sitem: Bana Teröristmişim Gibi Bağırmanız Zoruma Gitti, System.String[]

Balyoz Davası'nın tutuklu sanığı albay Ali Türkşen dün görülen duruşmadan mahkeme başkanı tarafından çıkarıldığını hatırlatarak, "Bana teröristmişim gibi bağırmanız zoruma gitti.

Balyoz Davası'nın tutuklu sanığı albay Ali Türkşen dün görülen duruşmadan mahkeme başkanı tarafından çıkarıldığını hatırlatarak, "Bana teröristmişim gibi bağırmanız zoruma gitti. Söyleseydiniz ben kendim de çıkardım. Beni görevini yapan jandarma ile karşı karşıya getirmeyin" dedi. Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı Ömer Diken duruşmanın disiplinini bozduğu için Sanık Türkşen'in dışarı çıkarıldığını belirterek, "Söz verilmeden konuştunuz. Duruşmayı yöneten mahkeme başkanı söz vermeden konuşulmaz" diye konuştu.

"Balyoz Planı" iddialarına 249'u tutuklu 365 sanıklı davanın 59. duruşması başadı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmaya, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP İstanbul milletvekili Emekli Korgeneral Engin Alan, emekli albay Dursun Çiçek'in, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 178 tutuklu sanık duruşmaya katıldı. Bilgin Balanlı'nında da aralarında bulunduğu 71 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada ayrıca 54 tutuksuz sanık da hazır bulunurken, hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar Ergin Saygun ve İkinci 'Ergenekon' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 62 tutuksuz sanık da duruşmaya katılmadı. Mahkeme Başkanı Ömer Diken, sanıkların isimlerini tek tek okuyarak yoklama yapmayacağını, cezaevinden gelen yazıya itibar edeceklerini belirtti. Başkan Diken daha sonra cezaevinden gelen yazıda belirtilen duruşmaya katılmayan tutuklu sanıkların isimlerini okudu. Ayrıca müdahil avukatlarının bulunduğu bölümde oturan tutuksuz sanıklar da isimlerini tek tek söyledi.

"BANA TERÖRİSTMİŞİM GİBİ BAĞIRMANIZ ZORUMA GİTTİ"

Dün görülen duruşmada, tutuklu sanıklardan Ali Türkşen, sanık yoklamasının yapılmasına ilişkin söz almak istemiş bu talebi reddedilmişti. Bu gün tekrar söz alan sanık Türkşen, "Benim dün dediğim bugün yapıldı. Ben de duruşmaya katılan sanıkların isimlerinin tek tek okunmamasını söyleyecektim. Ancak bana söz vermediniz. Bana teröristmişim gibi bağırmanız zoruma gitti. Söyleseydiniz ben kendim de çıkardım. Beni görevini jandarma ile karşı karşıya getirmeyin" dedi. Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı Ömer Diken duruşmanın disiplinin bozduğu için Sanık Türkşen'in dışarı çıkarıldığını belirterek, "Söz verilmeden konuştunuz. Duruşmayı yöneten mahkeme başkanı söz vermeden konuşulmaz" ifadelerini kullandı.

"NEDEN BURADAYIM"

Davanın bir numaralı sanığı Çetin Doğan'ın Balyoz Davası ile ilgili 2 kitap çıkardığını hatırlatan tutuklu sanık Türkşen, "O kitaplar okunarak herkes dosyadaki belge ve dijitallerin sahte olduğunu öğrenebilir. Bir senedir hapisteyim. Neden hapiste olduğumu hala anlamış değilim bana yarın öbür gün geçmişte kaybettiğim bir dakikanın hesabını kim verecek. Bizler suçsuz olduğumuzu kanıtmalaya çalışıyoruz. Yeter artık. İşlemdiğim bir suç için tutuklandım. Suçsuz olduğum halde neden buradayım. Sizden cevap bekliyorum. Bu cevabı alana kadar sesim daha çok çıkacak" diye konuştu.

"DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI'NDAKİ KARİYERİM SONA ERDİRİLDİ"

Tutuklu sanık Albay Alpay Çakarcan hakkındaki suçlamaları redderek, "Kim tarafından yazıldığı belli olmayan, altında ıslak imzamında bulunmadığı dijital belgeler nedeniyle tutuklandım. Ben ve ailem mağdur edildik"dedi . Dosyada bulunan dijital belgelerin sahte olduğuna dikkat çeken sanık Çakarcan, Dijital belgelerin tamamının sahte olduğunun Askeri Bilirkişi raporunda da açıkca belli olduğunu söyledi. Sanık Çakarcan, "İsmim söz konusu sahte dijital verilerde bilgim ve isteğim dışında geçmiştir. Aleyhimde hiçbir somut delil olmadığı halde 7 aydır tutukluyum. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki kariyerim sona erdirildi. Kişisel hürriyetimden yoksun bırakıldım. Özellikle ailem mağdur edildi" diye konuştu. Savcılık makamının önüne bazı belgeler konulduğunu belirten Çakarcan, " Benim kuru temizleme fişim dahi gelse onu da iddianameye ekleyecekler" diyerek savunmasını tamamladı. Duruşma tutuklu sanık Albay Aydın Sezenoğlu'nun savunması ile devam ediyor. - İstanbul/ Silivri

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Albay'dan Hakime Sitem: Bana Teröristmişim Gibi Bağırmanız Zoruma Gitti - Son Dakika


Son Dakika

Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde Son Dakika! MİT operasyonuyla kırmızı bültenle aranan PKK terör örgütünün Metina sorumlusu öldürüldü "Mekanın sahibi geri geliyor" diyen Buket Aydın, yeni projesini duyurdu Son Dakika! Akşener'den Ümit Özdağ'ın iddiasına yanıt: İstanbul İl Başkanı'na karşı FETÖ'cü söylemi çok büyük yalandır Eski sevgilinin 'Uygunsuz fotoğraf' şantajı 18 yaşındaki genç kızın hayatını kararttı El frenini çekmeyi unuttuğu aracı camdan içeri atlayarak durdurdu Mikrofonu açık unutan Abdülkerim Durmaz'dan canlı yayında ağır küfür Öğretmen dizisi, 9. bölümle ekran macerasını noktalayacak