Alevi Aydınlar: Türkiye Normalleşme Sürecine Girdi - Son Dakika

Alevi Aydınlar: Türkiye Normalleşme Sürecine Girdi

01.07.2011 14:55
Alevi Aydınlar: Türkiye Normalleşme Sürecine Girdi, System.String[]

Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği Başkanı Cafer Solgun, "Meselelerimizi rahatlıkla konuşuyor olmamız Türkiye'nin normalleşme sürecine girdiğinin göstergesidir. " dedi.

Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği Başkanı Cafer Solgun, "Meselelerimizi rahatlıkla konuşuyor olmamız Türkiye'nin normalleşme sürecine girdiğinin göstergesidir. " dedi.

Çorum Hitit Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (HİTİTSİAD) tarafından "Birlikte Yaşama Kültürü" paneli düzenlendi. Anitta Otel'de gerçekleştirilen panele Liberal Düşünce Topluluğu Alevi-Bektaşi Araştırma Merkezi Direktörü Şenol Kaluç, Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği Başkanı Cafer Solgun, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, Çorum İlahiyat Fakültesi Hacı Bektaşı Veli Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Osman Eğri, Vali Yardımcısı Hacı Osman Ebiloğlu, Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Metin Alkan ve çok sayıda davetli katıldı.

Panelde konuşan Cafer Solgun, "Yaşayanlarımız bilir; o meşhur 12 Eylül darbesi bildirisini Kenan Paşa radyolarda ve dönemin TRT'sinde okurken huzur ve sükun için başlayan cümleler sarf etmişti. Bize huzur ve sükun için darbe, huzur ve sükun için bu ülkeyi kan gölüne çevirdiler huzur ve sükun diye gerekçelendirilerek bu ülkede Alevi, Sünni iç çatışma yapmak isteyenler oldu. Bütün darbelerin bir gerekçesi var huzur ve sükun. 12 Eylül üzerinden bakacak olursak nedir bu huzur ve sükun? Binlerce insan şu veya bu şekilde öldü, onlarca insan asıldı, yüz binlercesi işkence gördü, fişlendi şu veya bu şekilde 12 Eylül darbesinin kadrine uğradı. Benim boynum hala sakat. " dedi.

Liberal Düşünce Topluluğu Alevi-Bektaşi Araştırma Merkezi Direktörü Şenol Kaluç da 2 yıl önce İstanbul'da Alevi kesimin yoğun olarak yaşadığı yerleşim yerlerinin yakınlarındaki camilere yönelik kundaklamalar yapıldığını hatırlattı. Bu olaylardan dolayı cemaatin hiçbir şekilde kimseyi suçlamadığını belirten Kaluç, bunun provokatörler tarafından yapıldığının belirtildiğini ifade etti. Kaluç, "Ben eminim ki Ergenekon süreci başlamamış olsaydı cemaat, vay Kızılbaşlar bizim camimize yine mi ateş attınız, kundakladınız diyerek muhtemelen Alevi kökenli komşularına saldıracaklardı. Ben Üniversite okuduğum dönemde bir şey gördüm. Osmanlı tarihinde en çok isyan çıkan yerlerden birisi de Çorum ve çevresi. Ama ilginç olan bu bölgelerde Alevi, Sünni hepsi birlikte isyan ediyor, fakat isyanın arkasında meshepsel bir sebep yok, tamamen adaletsizlikten kaynaklanıyor. Alevisi, Sünnisi birlikte devlet bir adaletsizlik yapmış ise ortada bir proplem var ise buna karşı birlikte omuz omuza savaşmışlar. " diye konuştu.

YENİ DÖNEMDE ALEVİLİK, CAFERİLİK, NUSAYRİLİK DE ANLATILACAK

Çorum İlahiyat Fakültesi Hacı Bektaşı Veli Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Osman Eğri de yeni eğitim öğretim döneminde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında Alevilik, Caferilik, Nusayriliğin kendi uzmanları tarafından anlatılacağını söyledi. Eğri şunları söyledi: "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında Alevilik, Caferilik, Nusayrilik ile ilgili ders kitaplarında çok ayrıntılı bilgiler yazıldı, kitaplar hazırlandı. Bundan sonraki dönemlerde çok güzel şeyler olacak ve oluyor. "

Hitit Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (HİTİTSİAD) tarafından düzenlenen "Birlikte Yaşama Kültürü" panel sonunda Sema ve Semah ile göstericileri büyüledi. Panele yoğun katılım oldu. Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Metin Alkan tarafından panelistlere Çorum'u anlatan hediye takdim edildi.

Alevi Aydınlar: Türkiye Normalleşme Sürecine Girdi
Alevi Aydınlar: Türkiye Normalleşme Sürecine Girdi
Alevi Aydınlar: Türkiye Normalleşme Sürecine Girdi

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Alevi Aydınlar: Türkiye Normalleşme Sürecine Girdi - Son Dakika


Son Dakika

Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı 17:52 Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı cinayet ile ilgili savcılık ifadeleri ortaya çıktı Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:42 Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:39 "Makamına Erdoğan'ın fotoğrafını asanın elini kırarım" diyen CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı gözaltına alındı
Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı 17:33 Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar 17:29 Pınar Gültekin'i diri diri yakan Cemal Metin Avcı: Camı kapatabilir miyiz? Dışarıdan bana katil diye bağırıyorlar TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor 17:18 TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor
Ajax'ın hocası Erik ten Hag'dan maç öncesi yorum: Beşiktaş şu an grupta zayıf bir takım 16:40 Ajax'ın hocası Erik ten Hag'dan maç öncesi yorum: Beşiktaş şu an grupta zayıf bir takım Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın S-400 restine Biden'dan yorum: Bu konuları çoktan geçtik 16:20 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın S-400 restine Biden'dan yorum: Bu konuları çoktan geçtik
Advertisement