Alevi Dernekleri: "Köylülerin Bu Tavrını Kınıyoruz" - Son Dakika
Alevi Dernekleri: "Köylülerin Bu Tavrını Kınıyoruz"

Alevi Dernekleri: "Köylülerin Bu Tavrını Kınıyoruz"

28.09.2013 17:18

Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, sanatçı Tuncel Kurtiz'in vasiyeti gereği Tahtakuşlar Köyü'ne gömülebilmesi için köye heyet gönderdiklerini ancak köylülerin ikna olmadığını söyledi.

Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, sanatçı Tuncel Kurtiz'in vasiyeti gereği Tahtakuşlar Köyü'ne gömülebilmesi için köye heyet gönderdiklerini ancak köylülerin ikna olmadığını söyledi. Ali Kenanoğlu, "Köylülerin bu tavrı Alevi inancına uygun değildir. Bizim kültürümüzde tarihimizde böyle bir ötekileştirme yoktur. Köylülerin tavrını kınıyoruz" dedi.

Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, hayatını kaybeden ünlü sanatçı Tuncel Kurtiz'in vasiyetinin Balıkesir'in Tahtakuşlar Köyüne gömülmek olduğunun ortaya çıkmasının ardından harekete geçti. Mezarlıkta yer olmadığı ve köye dışarıdan kimsenin cenazesinin alınmadığı gerekçesiyle Kurtiz'in defnedilmesine izin vermeyen Tahtakuşlar köyüne bir heyet gönderdiklerini belirten Kenanoğlu, "Mesele çözülemedi. Muhtar ve köylü köy mezarlıklarında yeterli yer olmadığı ve köy dışından kimsenin mezarlığa kabul edilmediğini gerekçe göstererek talebi reddettiler. Vasiyetin yerine getirilmesi için köye gönderdiğimiz heyet 16.00'da ayrıldı. Köylüler nezdinde ikna etmek için çaba sarf ettik ancak ikna olmadılar" dedi.

Konuyla ilgili bütün Alevi kurumları ile istişare halinde olduklarını söyleyen Kenanoğlu, "Köylülerin bu tavrı Alevi inancına uygun değildir. Bizim kültürümüzde tarihimizde böyle bir ötekileştirme yoktur. Köylülerin tavrını kınıyoruz" diye konuştu. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Alevi Dernekleri: 'Köylülerin Bu Tavrını Kınıyoruz' - Son Dakika


Advertisement