Ali Bulaç'tan İnsanın Özgürlük Arayışı - Son Dakika

Ali Bulaç'tan İnsanın Özgürlük Arayışı

12.05.2015 10:21
Ali Bulaç'tan İnsanın Özgürlük Arayışı

Albert Camus, "Dünya anlamsız, insan saçmadır"; Jean-Paul Sartre, "İnsan beyhudedir" diyor. Michel Foucault ise insanın ölümünü ilan ediyor. İnsan gerçekten mümkün değilse, onu kim bu kadere mahkûm etti?

Çağdaş İslâm dünyası, düşünce sorunları, toplumsal değişme ve modernleşme gibi konulardaki araştırma ve incelemeleriyle tanınan Ali Bulaç'ın uzun zamandır aranan İnsanın Özgürlük Arayışı kitabı genişletilmiş baskısıyla İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

Ali Bulaç, modern insanın özgürlük sorununa İslâmi bir bakış açısı sunarken, iletişimle küçülen bu dünyanın sistemleştirilmiş insanını da eleştiriyor. İnsanın varoluş çabasının saçma ve beyhude olup olmadığını tartışıyor.

Peki, insan gerçekten mümkün mü? Mümkünse özgürlüğü de mümkün mü?
Modern insanı özgürlüğe götürecek bir yol gerçekten var mı?
Modern dünyanın karmaşık toplumsal ilişkileri içerisindeki insanın dramını ele alan İnsanın Özgürlük Arayışı, ehlileşme ve kapatılmanın hangi süreçlerden geçerek mutlaklık kazandığını irdeliyor. Modern tıp, sosyoloji, psikoloji, felsefe, sanat ve ateizm… Bunların hiçbirinin insanın özgürlük arayışına katkıda bulunmadığını söyleyen Ali Bulaç, insanın özgürlük sorununu farklı bir düzlemde ele alıp insanın ve özgürlüğünün mümkün olduğunu göstermeye çalışıyor.

YORUMLAR
500
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Ali Bulaç'tan İnsanın Özgürlük Arayışı - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement