Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan "vebal"açıklaması! "Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini taşıyamayız" - Son Dakika

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan "vebal"açıklaması! "Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini taşıyamayız"

26.04.2022 09:40
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan "vebal"açıklaması! "Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini taşıyamayız"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hollanda'nın Lahey kentinde HDV Ahi Evran Camisi'nin açılışını yaptı. Açılışta konuşan Erbaş Müslümanların örnek olması gerektiğini belirterek, "Müslüman elinden, dilinden emin olunan kimsedir" şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hollanda Diyanet Vakfı tarafından organize edilen iftar programında HDV şube başkanları ve gurbetçi vatandaşlarla bir araya geldi. Den Bosch kentinde açtığı Den Bosch HDV Orhan Gazi Camisi'nden sonra ikinci caminin açılışını Lahey'de gerçekleştirdi.

HDV Ahi Evran Camisi konferans salonunda düzenlenen iftar programında konuşan Erbaş, "Bu ana kadar olduğu gibi camilerimizi eğitimle, bilimle, bilgiyle, hikmetle, irfanla değerlendirmeliyiz. Çünkü bizim dinimiz ilim, irfan, bilgi, hikmet dinidir. Bizim dinimizin iki önemli kaynağının birincisi Kur'an-ı Kerim, ikincisi sünnet-i seniyedir" dedi.

"BİZE BAKIP DA MÜSLÜMANLIKTAN SOĞUYAN OLURSA VEBALİNİ TAŞIYAMAYIZ"

Erbaş iftar etkinliğindeki konuşmasında "Müslüman, elinden ve dilinden emin olunan kimsedir" hadisine atıf yapan Ali Erbaş "Müslümanlar olarak gayrimüslimlerle komşuluk yapıyoruz. Medine'de Peygamber Efendimiz gayrimüslimlerle birlikte yaşadı. Onun hukukunu oluşturdu. Medine Sözleşmesi, bunun hukukunun dünya genelinde oluşturulmuş olan prototipidir. Bugün biz kendimizi öyle güzel tanıtalım ki dinimizi öyle örnek yaşayalım ki bize bakan İslam'a heves etsin. Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini biz taşıyamayız." ifadelerini kullandı.

"İSLAM TÜM DİNLERİN ORTAK ADIDIR"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "İslam, Hazreti Adem'den Hazreti Muhammed Mustafa Efendimize kadar bütün peygamberlerin getirdiği dinin ortak adıdır. Rabb'imiz İslam'ın en büyük nimet olduğunu ayet-i kerimesinde 'Ben üzerinizdeki nimetimi tamamladım.' buyuruyor. Buradaki nimetin adı İslam'dır." açıklamasında bulundu.

Programa, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Lahey Din Hizmetleri Müşaviri Haluk Songur ile HDV Başkanı Muhlis Koç da katıldı.

YORUMLAR
500
Şarköy'de yaz Kur'an-ı Kerim kursları başladı Şarköy'de yaz Kur'an-ı Kerim kursları başladı Kırklareli'nde Kur'an kursuna katılan çocuklar camiden sonra spor salonuna götürülecek Kırklareli'nde Kur'an kursuna katılan çocuklar camiden sonra spor salonuna götürülecek Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Manisa'da Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Manisa'da
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan 'vebal'açıklaması! 'Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini taşıyamayız' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement