Ali Öztunç'tan Bakan Kurum'a: "Anlaşılan O Ki Enkaz Kaldırma Bakanlığına Dönüşmüşsünüz" - Son Dakika

Ali Öztunç'tan Bakan Kurum'a: "Anlaşılan O Ki Enkaz Kaldırma Bakanlığına Dönüşmüşsünüz"

09.11.2022 16:25

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; "Deprem öncesi tespit, deprem anında yapılması gerekenler, deprem sonrası yapılması gerekenler... Ama maalesef hükümetiniz deprem sonrasında enkaz kaldırma konusunu anlatıyor bize. Enkaz kaldırma konusu değil, deprem öncesinde ne yapılıyor, tedbirler nelerdir, deprem anına yönelik neler planlanıyor, yapılıyor? Buna ilişkin ciddi bir çalışma yok. Sadece enkaz kaldırma konusunda burada raporlar var. Anlaşılan o ki enkaz kaldırma bakanlığına dönüşmüşsünüz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda; "Deprem öncesi tespit, deprem anında yapılması gerekenler, deprem sonrası yapılması gerekenler... Ama maalesef hükümetiniz deprem sonrasında enkaz kaldırma konusunu anlatıyor bize. Enkaz kaldırma konusu değil, deprem öncesinde ne yapılıyor, tedbirler nelerdir, deprem anına yönelik neler planlanıyor, yapılıyor? Buna ilişkin ciddi bir çalışma yok. Sadece enkaz kaldırma konusunda burada raporlar var. Anlaşılan o ki enkaz kaldırma bakanlığına dönüşmüşsünüz" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın bütçesi görüşülüyor. Toplantıda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, değerlendirmelerde bulundu.

"HÜKÜMETE DE BELEDİYEYE DE HAKSIZLIK YAPIYORSUNUZ"

Öztunç, AKP Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim'in Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik iddialarıyla ilgili şu yanıtı verdi:

"Bekir Kuvvet Erim'in az önce bazı iddiaları oldu, kendisine iddialar ile ilgili yanıt vermek gerekiyor. Dedi ki 'Aydın'da 5 bin kişi çalışıyor, 2 bin 500 kişi fiziki olarak var. 2 bin 500 kişi fiziki olarak yok.' Bu çok ciddi bir iddia. 5 bin 500 çalışıyor bir defa, 5 bin değil. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı'yla konuştum az önce 5 bin 500 kişi çalışıyor bir defa o rakam yanlış. Eğer 2 bin 500 kişi bankamatik ise siz hükümeti ihmal ile suçluyorsunuz. Hükümetin görevini ihmal ettiğini iddia ediyorsunuz demektir. Düşünebiliyor musunuz bir belediyede 2 bin 500 kişi bankamatik, sizin hükümetiniz, bakanlarınız bunu izliyorlar. Hükümete de belediyeye de haksızlık yapıyorsunuz. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı bir kişiyi, siz geçen yıl Aydın basınına aynı demeçte bulunmuştunuz. Sayın Bakan gitmiş araştırma yapmış, müfettişler, Sayıştay gitmiş, bir kişinin dahi olmadığı ortaya çıkmış. Bu vahim bir iddiadır."

"İNŞAAT KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARA AĞIRLIK VERİYORSUNUZ"

Bakan Kurum'un yaptığı sunumu hatırlatan Öztunç, şöyle konuştu:

"Bakanlık sadece şehircilik bakanlığı olmuş. Çevre ve iklim değişikliğinin adı bile kalmamış. Kitapçıkta olsun sunumda olsun inşaat bakanlığı gibi bir bakanlık söz konusu. Çevreye gerçekten hiçbir önem vermediğinizi, çevre konusunda samimi olmadığınızın bir başka göstergesi bu sunumunuz. İklim krizi ile ilgili mücadele konusunda samimi değilsiniz. İklim Değişikliği Başkanlığı'na ayrılan bütçe sadece 154 milyon TL. Bu bile aslında iklim değişikliği ve çevre konusunda hassas olmadığınızın bir göstergesi. Belli ki TOKİ Başkanlığı'ndan geliyor olmanızdan kaynaklı daha çok TOKİ, inşaat konusundaki çalışmalara ağırlık veriyorsunuz. Samimiyetle söylüyorum, Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar çevre kirliliği yaşanmamıştı. Çevre konusunda bu kadar duyarsız bir hükümet özellikle sizin döneminizde olmamıştı.

"550 BİN TON PLASTİK ATIĞI ENGELLEDİK AMA 659 BİN TON İTHAL ETMİŞSİNİZ"

'550 bin ton plastik atığı engelledik' diyorsunuz. Ama Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere, toplam 659 bin 960 ton plastik atık ithali yapmış Sayın Bakan. Yani 550 bin ton plastik atığı engelledik, ama 659 bin ton ithal etmişsiniz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Paris İklim Anlaşması onaylanalı bir yıl oldu hala kömür konusunda nasıl bir adım atacağız belli değil. Hala anlaşmanın gereklerini yerine getiremiyoruz."

"ENKAZ KALDIRMA BAKANLIĞINA DÖNÜŞMÜSÜNÜZ"

Türkiye'deki deprem gerçekliğine dikkat çeken Öztunç, "Deprem öncesi tespit, deprem anında yapılması gerekenler, deprem sonrası yapılması gerekenler... Ama maalesef hükümetiniz deprem sonrasında enkaz kaldırma konusunu anlatıyor bize. Enkaz kaldırma konusu değil, deprem öncesinde ne yapılıyor, tedbirler nelerdir, deprem anına yönelik neler planlanıyor, yapılıyor? Buna ilişkin ciddi bir çalışma yok. Sadece enkaz kaldırma konusunda burada raporlar var. Anlaşılan o ki enkaz kaldırma bakanlığına dönüşmüşsünüz" dedi.

"İLİÇ FACİASINDA NE OLDU?"

Öztunç, Erzincan'ın İliç ilçesindeki siyanür sızıntısıyla ilgili de "İliç faciasında ne oldu? Neden kapatıldı, neden yeniden açıldı?" diye sordu.

"DAHA ÇOK İNŞAAT, TOKİ FOTOĞRAFLARI VAR"

Geçen yıl Marmara Denizi başta olmak üzere pek çok yerde görülen müsilaja ilişkin Öztunç, şunları söyledi:

"Müsilaj konusunda tek bir cümle var sayın Bakan. Müsalaj konusunda, kimyasal atıklar konusunda neler yapıldı? Özellikle Marmara'nın çevresindeki kentlerin kimyasal atıklarına ilişkin ne tür çalışmalar yapıldı? Bunlara ilişkin maalesef ciddi bilgiler bu bütçe sunumunuzda bulunmuyor. Daha çok fotoğraflar, inşaat fotoğrafları, TOKİ fotoğrafları... ve çevre deyince anlamışsınız, millet bahçeleri... Millet bahçelerinden çevrenin korunmayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz."

"VALLAHİ DE BİLLAHİ DE AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ FİLTRESİZ ÇALIŞIYOR"

Öztunç, seçim bölgesi Kahramanmaraş'taki Aksu Çayı'ndaki kirliliği gündeme getirirken, "Aksu Çayı hala kirli akıyor. Samimiyetle söylüyorum, vallahi de billahi de kirli akıyor. AK Parti'nin yüksek oy aldığı bir kent. Bir müdahale edin Allah aşkına. Size gelen bilgileri bir değerlendirin. Gelin yerinde görün. Afşin- Elbistan Termik Santrali, vallahi de billahi de sayın Bakan filtresiz çalışıyor. İnsanların üzerine kül yağıyor, zehir saçıyor. Lütfen buraya ilişkin sizden bir özel çalışma, muhalefet partisi milletvekili olarak değil, bir vatandaş olarak rica ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
CHP'nin programında konuşan Kılıçdaroğlu'na tepki! Bir genç ayağa kalkarak 'Aday olma' diye bağırdı CHP'nin programında konuşan Kılıçdaroğlu'na tepki! Bir genç ayağa kalkarak 'Aday olma' diye bağırdı CHP Muğla Milletvekili Alban: 'Kars'ı Önemsemek, Tanımak, Anlamak Lazım' CHP Muğla Milletvekili Alban: 'Kars'ı Önemsemek, Tanımak, Anlamak Lazım' Utku Çakırözer: 'Erdoğan'ın 'Basın Her Zamankinden Daha Özgür. Utku Çakırözer: 'Erdoğan'ın 'Basın Her Zamankinden Daha Özgür.

Son Dakika Güncel Ali Öztunç'tan Bakan Kurum'a: 'Anlaşılan O Ki Enkaz Kaldırma Bakanlığına Dönüşmüşsünüz' - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement