Aliağa'da Boya Fabrikası İşçilerinin Eylemi Sürüyor - Son Dakika

Aliağa'da Boya Fabrikası İşçilerinin Eylemi Sürüyor

01.10.2015 20:00
Aliağa'da Boya Fabrikası İşçilerinin Eylemi Sürüyor, System.String[]

İzmir'de Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir boya fabrikası işçilerinin, iddiaya göre, dört mesai arkadaşlarının sendikaya üye olduğu için işten çıkartılması üzerine başlattığı eylem 16'ncı gününü doldurdu.

İzmir'de Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir boya fabrikası işçilerinin, iddiaya göre, dört mesai arkadaşlarının sendikaya üye olduğu için işten çıkartılması üzerine başlattığı eylem 16'ncı gününü doldurdu. İşçiler, arkadaşların işe geri alınıncaya ve sendika tanınıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir boya fabrikasında (Kubilay Kimya ve Boya San. Tic. Ltd. Şti.) çalışan işçiler; iddiaya göre, dört mesai arkadaşlarının Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi'ne üye olduğu gerekçesiyle işten çıkartılması üzerine geçen 16 Eylül'de eyleme başladı. İşçiler, fabrikada halen sendikalı işçilerin bulunduğu, sendikayı bırakmazlarsa işten çıkartılmakla tehdit edildiklerini öne sürdü. Bunun üzerine fabrika önünde direniş çadırı kuran işçiler, bugün 16'ıncı günü geride bıraktı. İşçilere bugün Ragavo, Tüpraş, Petkim, Star rafinerileri işçileri ile Tek Gıda-İş Sendikası üyeleri de destek verdi. Yaklaşık 600 kişilik işçi grubu; Aliağa Emekli-Sen, Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri ile Türk- İş Ege Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç da ziyaret etti. "Direne direne kazanacağız", "Direnen işçiler asla yenilmez", "İş, ekmek yoksa barış da yok" sloganlarının atıldığı eylemde işçiler, arkadaşları işe geri alınıncaya ve sendika tanınıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Konuşma yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, mücadelelerinin diğer sendikalardan ve emekten yana kurumlardan gelecek destekle büyüyeceğini söyleyerek, katılım gösterenlere teşekkür etti. İşçiler için insan onuruna yakışır bir çalışma ortamı talep ettiklerini belirten Oktay, "İşçiler, sendikamızdan zorla istifa ettirilmek isteniyor. Biz de işlenen yasal suçlarla ilgili gerekli girişimlerimizi yapıyoruz. Buradaki işçilerimiz, asgari ücretle çalışıyor. Bunun biraz üzerinde alan işçilere ise maaşlarının fazlası zarf içinde elden veriliyor. Bu bir suçtur. Hesabını soracağız. İşçiler, içeride çok kötü koşullarda çalışıyor. İş sağlığı ve güvenliği kuralları burada bertaraf edilmiş durumda" diye konuştu.

Türk- İş Ege Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç da sendika olarak işçilerin arkasında olduklarını dile getirerek, "Eğer belli süre içinde sendika tanınmazsa mücadele büyüyerek devam edecek. İşvereni çözüm üretmeye davet ediyoruz" dedi. - İzmir

Aliağa'da Boya Fabrikası İşçilerinin Eylemi Sürüyor
Aliağa'da Boya Fabrikası İşçilerinin Eylemi Sürüyor
Aliağa'da Boya Fabrikası İşçilerinin Eylemi Sürüyor
Aliağa'da Boya Fabrikası İşçilerinin Eylemi Sürüyor
Aliağa'da Boya Fabrikası İşçilerinin Eylemi Sürüyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Aliağa'da Boya Fabrikası İşçilerinin Eylemi Sürüyor - Son Dakika


Son Dakika

15 yaşındaki çocuk, penis boyunu ölçmek amacıyla içine kablo sokarak hastanelik oldu 18:20 15 yaşındaki çocuk, penis boyunu ölçmek amacıyla içine kablo sokarak hastanelik oldu Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu Nükleer Santrali'nin birinci ünitesini inşallah Mayıs 2023'e yetiştireceğiz 18:02 Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu Nükleer Santrali'nin birinci ünitesini inşallah Mayıs 2023'e yetiştireceğiz İlk kar Erzurum'da Palandöken Dağı'na düştü 17:50 İlk kar Erzurum'da Palandöken Dağı'na düştü
İtalyan basınından yoğun ilgi gören Fatih Terim bombayı patlattı: İtalya'dan teklif gelirse hemen ayrılırım 17:35 İtalyan basınından yoğun ilgi gören Fatih Terim bombayı patlattı: İtalya'dan teklif gelirse hemen ayrılırım Vatandaşların 1 milyar lirasını dolandırdığı iddia edilen Turcoin kurucusunun serveti dudak uçuklattı: 2 milyon 972 bin 327 adet Bitcoin'im var 17:26 Vatandaşların 1 milyar lirasını dolandırdığı iddia edilen Turcoin kurucusunun serveti dudak uçuklattı: 2 milyon 972 bin 327 adet Bitcoin'im var Kendisine cinsel istismarda bulunan kişiye öldüren kadına 12 yıl hapis! Mahkemedeki son sözleri 17:07 Kendisine cinsel istismarda bulunan kişiye öldüren kadına 12 yıl hapis! Mahkemedeki son sözleri "Çocuğum ortada kaldı" oldu
Bulgar ve Yunan turistler kışlık kıyafet almak için Edirne'ye akın etti 16:35 Bulgar ve Yunan turistler kışlık kıyafet almak için Edirne'ye akın etti Koronavirüsten bile hızlı ve güçlü yayılan norovirüs belirtileri neler? 16:17 Koronavirüsten bile hızlı ve güçlü yayılan norovirüs belirtileri neler?
Advertisement