Aliağa'da Kurulması Planlanan Termik Santral - Son Dakika

Aliağa'da Kurulması Planlanan Termik Santral

11.01.2012 21:09
Aliağa'da Kurulması Planlanan Termik Santral, System.String[]

"Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz'un, kendi yetkisini kullanarak vermiş olduğu iznin sorumluluğunu bir başka kurumu yükleyerek, kamuoyundan gelecek tepkileri başka yöne çevirme gayreti içinde olduğunu" söyledi.

AK Parti Aliağa İlçe Başkanı Kazım Ulaş, ilçede belediye tarafından inşaat ruhsatı verilen termik santral projesine ilişkin,

"Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz'un, kendi yetkisini kullanarak vermiş olduğu iznin sorumluluğunu bir başka kurumu yükleyerek, kamuoyundan gelecek tepkileri başka yöne çevirme gayreti içinde olduğunu" söyledi.

Ulaş, Aliağa Belediyesi Meclisinin AK Partili üyeleriyle parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Aliağa'da faaliyet gösteren bir demir çelik fabrikasının kurmak istediği termik santral için belediyece ruhsat verilmesiyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Parti olarak ilçe sakinlerinin termik santralle ilgili duyarlılığını aynen paylaştıklarını ifade eden Ulaş, Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz'un bu konuda takındığı tavrı ise hayretler içerisinde izlediklerini dile getirdi.

Ulaş, Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz'un, "termik santrale yasal mevzuat gereği ruhsat vermek zorunda olduklarını aksi takdirde ilgili bakanlığın resen onay vereceği" yönünde açıklamalarda bulunarak, kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını iddia ederek, şunları kaydetti:

"Belediye Başkanı'nın kendi yetkisini kullanarak vermiş olduğu iznin sorumluluğunu bir başka kuruma yükleyerek, kamuoyundan gelecek tepkileri başka yöne çevirme gayreti içerisine girdiğini görüyoruz. 'Ben vermeseydim Bakanlık verecekti' mantığıyla Aliağa halkını yanıltmaya ve kararının siyasi sorumluluğunu varsayımlara dayanarak başkalarına yüklemeye çalışmıştır. Sayın Başkan'ın, belediye meclisine dahi açıklamadan, apar topar vermiş olduğu izin, Aliağa halkının zihninde kuşku uyandırmıştır. Bunun sorumluluğundan kurtulmanın yolu, başka kurumları suçlamak değildir. Sayın Belediye Başkanı, termik santrallere karşı olabileceği gibi olumlu da bakabilir. Bizim beklediğimiz kararının arkasında durma sorumluluğu üstlenmesidir. Eğer gerçekten karşıysa, bu izni neden verdiğini daha inandırıcı bir şekilde kamuoyuna anlatması, 'izin verdim ama karşıyım, iptali için ne gerekirse yaparım' gülünçlüğünden kurtulması ve varsayıma dayalı olarak suçladığı kurumlardan özür dilemesi gerekmektedir."

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, ilçedeki bir demir çelik fabrikası tarafından kurulmak istenen termik santrale verilen inşaat ruhsatına, çevreci örgütlerden gelen tepki üzerine, termik santrale kendisinin de karşı olduğunu ancak yasal mevzuat gereği ruhsatı vermek zorunda olduklarını savunmuş ve termik santrallere karşı yapılacak hukuki mücadelede, çevreci kuruluşların yanında olacağını bildirmişti.

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Aliağa'da Kurulması Planlanan Termik Santral - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü otobüs firmasında rezalet! Muavin, yan koltuğundaki genç kıza bakarak mastürbasyon yaptı Kontrolden çıkan otomobilin altında kalmaktan kıl payı kurtulan adam: Azrail ile karşı karşıya geldim Koronavirüsü yenen 96 yaşındaki kadın: Gençlikte çok fazla pırasa, soğan ve yeşil biber yedim ABD eski Başkanı Obama, megafonla oy isteyerek Biden'a destek oldu Sağlık Bakanı Koca'dan 7 kritik il için gece yarısı paylaşımı: Vakalarda artış var, kurallara uyalım "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı