Aliyev, Ermenistan ile görüşmek için tek şart koştu: Karabağ'dan aşamalı olarak çekilmeli - Son Dakika

Aliyev, Ermenistan ile görüşmek için tek şart koştu: Karabağ'dan aşamalı olarak çekilmeli

19.10.2020 19:05

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Azerbaycan, Ermenistan ile Rusya'da veya başka yerde görüşmeye hazırdır ama karşı tarafın aşamalı olarak Karabağ'dan çekilmeyi kabul etmesi lazım" dedi.

Azerbaycan ordusu, yaklaşık 30 yıldır işgal altında bulunan topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda ilerleyişini sürdürüyor. Operasyon kapsamında Dağlık Karabağ bölgesindeki birçok köy Ermenistan ordusunun işgalinden kurtarılırken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den yaşanan gerginliğe ilişkin yeni bir açıklama daha geldi.

"ERMENİSTAN KARABAĞ'DAN ÇEKİLMEYİ KABUL ETMELİ"

İlham Aliyev, iki ülke arasındaki görüşmelerin devam etmesi için Ermenistan'a tek şart koştu. Aliyev yaptığı açıklamada, "Azerbaycan, Ermenistan ile Rusya'da veya başka yerde görüşmeye hazırdır ama karşı taraf aşamalı olarak Karabağ'dan çekilmeyi kabul etmesi lazım" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine 27 Eylül'de karşı saldırı başlatmıştı. Mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine top ve füzelerle saldırısını sürdürmüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00'den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı. 15 Ekim'de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralanmıştı.

Gence'ye 17 Ekim'de füzelerle bir saldırı daha düzenlenmiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

Aliyev, Ermenistan ile görüşmek için tek şart koştu: Karabağ'dan aşamalı olarak çekilmeli

Son Dakika Dünya Aliyev, Ermenistan ile görüşmek için tek şart koştu: Karabağ'dan aşamalı olarak çekilmeli - Son Dakika Dünya

YORUMLAR (3)
  • dadaşım: yılanı inine girdin daha nediye barış görüşmesi diyorsun ermeninin sözüne inanılırmı yanar döner rusyada aynısı sonu görüldü ilerle Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Everton, Beşiktaş'a Cenk Tosun'u önerdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret Mahkeme fotoğraftaki 'Buket' detayını delil saydı, tacizci komşu 10 yıl hapis yatacak Son Dakika! Paşinyan'dan gerilimi tırmandıran sözler: Rusya'dan ümidi kestim, kendimizi savunacağız Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu'na devri resmen onaylandı Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti