Alkin: Merkez Enflasyon Beklentisini Revize Edebilir - Son Dakika

Alkin: Merkez Enflasyon Beklentisini Revize Edebilir

Prof. Dr. Emre Alkin, gıda enflasyonunun tüm zamanların rekorunu kırdığına dikkat çekerken "Merkez Bankası ikinci yarıda enflasyon hedefini revize edebilir, faiz indirimi bekleyen banka ekonomistleri de bu tahminlerini gözden geçirmeli" dedi.

Alkin: Merkez Enflasyon Beklentisini Revize Edebilir, System.String[]

Prof. Dr. Emre Alkin, gıda enflasyonunun tüm zamanların rekorunu kırdığına dikkat çekerken "Merkez Bankası ikinci yarıda enflasyon hedefini revize edebilir, faiz indirimi bekleyen banka ekonomistleri de bu tahminlerini gözden geçirmeli" dedi.


GIDA ENFLASYONUNDA TARİHİ REKOR


Merkez Bankası'nın bu hafta yaptığı açıklamada enflasyon beklentisini değiştirmediğini hatırlatan Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin,  "Ancak aylık bazda beklentilerin altında gelse de Nisan dönemi enflasyon verilerine göre hala yüzde 19.5'luk bir yıllık enflasyonla karşı karşıyayız. Nisan ayında gıda enflasyonu da tüm zamanların rekorunu kırmış durumda" ifadelerini kullandı.


"MERKEZ HEDEFLERİ REVİZE EDEBİLİR"


Gıda fiyatlarında ciddi bir iyileşme olmadığı sürece arzulanan enflasyon görünümünün sağlanamayacağını vurgulayan Prof. Dr. Emre Alkin, "Açıklanan rakamlara bakılırsa, Merkez Bankası'nın ısrarla koruduğu beklenti enflasyonunun yılın ikinci yarısında revize edilme ihtimali var" diye konuştu.


"ÖNÜMÜZDEKİ YAZ AYLARI KRİTİK"


Önümüzdeki ayların enflasyon gelişmeleri açısından kritik bir dönem olacağını anlatan Prof. Dr. Alkin "Normalde yaz aylarında mutedil seyreden enflasyon bu yıl gıda fiyatları sebebiyle olumsuz gelişebilir. Enflasyon oranı faizler üzerinde de etkili olduğu için bu alandaki pozitif gelişmenin fonlama maliyetlerinde de bir rahatlama getireceğini kabul etmek gerekiyor" dedi.


"BANKACILAR TAHMİNLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİ"


Prof. Dr. Emre Alkin, enflasyondaki yüksek seyrin, faiz oranları üzerinde yol açacağı yukarı yönlü baskı nedeniyle piyasaları yakından izleyen aktörlerin dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Alkin "Bu nedenle bazı banka ekonomistlerinin daha önce dile getirdikleri 'Merkez Bankası bu yıl 400 az puan faiz indirimi yapacak' şeklindeki beklentilerini bir kere daha gözden geçirmelerinde fayda görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.


"KALICI DÜŞÜŞ YOKSA FAİZ DE İNMEZ"


Merkez Bankası'nın enflasyonda istikrarlı bir düşüş olmadan faiz indirmesinin kurları tetikleyen bir sonuca yol açabileceği uyarısında da bulunan Alkin sözlerini "Bu durum enflasyon üzerinde negatif tesir yapabilir. Enflasyon beklentilerini büsbütün olumsuzluğa sevk edebilir. Bu noktada dikkatli olmak lazım" dedi.


- İstanbul


Son Dakika

İkinci el araç alacaklara uyarı: Fiyatlar artmaya devam edecek Resmi Gazete'de yayımlandı! Parasını bankada unutanlar için süre uzatılıyor Taşıt kredisi çekmeyi düşünenler dikkat! İşte %0,49 - %0,69 faiz oranlarının geçerli olacağı markalar Giresun'da ilk defa salep üretimi yapıldı, kilosu 1.400 TL'den satılıyor İGDAŞ'tan sonra şimdi de İSKİ! CHP'li meclis üyesi bile gelen faturaya isyan etti Son Dakika: THY yurt dışı uçuşlarına 18 Haziran'da başlayacak Üç kamu bankasının başlattığı düşük faizli kredi paketine Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım da dahil oldu 48 gün sonra açılan Meclis'te bekçilerin maaş artışı ve yeni yetkileri ele alındı Turizm cenneti Bodrum'da şezlongların günlük kirası, ortalama bir evin aylık kirasından daha yüksek Son dakika: EPDK: Akaryakıt fiyatları yüksek, şirketler indirim yapmazsa biz fiyatları makul seviyeye çekeriz Dışişleri Bakanlığı, Doğu Akdeniz'de yeni ruhsat başvurusu yapılan sahaları gösteren haritayı paylaştı Üzüm yaprağı, meyvesinden 10 kat daha fazla kazandırıyor Kamu bankalarının düşük faizli kredi paketinden fırsatçı firmalar yararlanamayacak Güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı 380 liradan işlem görüyor Normalleşme sürecinde kamuda alınacak tedbirler belirlendi! Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak