Alman Savunma Bakanı İncirlik'ten Çekilme Fikrine Karşı - Son Dakika

Alman Savunma Bakanı İncirlik'ten Çekilme Fikrine Karşı

15.03.2017 11:52

Alman Savunma Bakanı Leyen, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan kriz sonrası tartışma konusu olan İncirlik'ten çekilme fikrine karşı olduğunu açıkladı.

Alman Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan toplantı krizi sonrasında yoğun olarak dillendirilmeye başlanan İncirlik'ten çekilme fikrine karşı olduğunu söyledi.

BU BİZİ GÜÇSÜZLEŞTİRİR

İncirlikten çekilmenin "Türkiye'ye bir mesajdan ziyade, IŞİD'e karşı mücadelede uluslararası koalisyonun işini zorlaştıracak bir adım" olacağını söyleyen Alman Savunma Bakanı, Alman askerlerinin İncirlik'te Türkiye için değil, IŞİD nedeniyle bulunduğunu söyledi. İncirlik'ten çekilmenin Almanya'yı IŞİD ile mücadeleden kopartacağını belirten Von der Leyen, "Bu bizi güçsüzleştirir ve akıllıca bir karar olmaz" dedi.

TÜRKİYE NATO ÜLKESİ KALMALI

N-tv.de'nin bildirdiğine göre, Von der Leyen, Türkiye'nin NATO üyesi olarak kalması gerektiğini de söyledi. Türkiye'nin NATO'da çok da kolay bir ortak olmadığını savunan Von der Leyen, "Ancak, kimse NATO dışında kalacak bir Türkiye'nin bizi daha çok dinleyeceği ve ilişkilerin daha kolay olacağını düşünmemeli" dedi.

ALMANYA İNCİRLİK'TEN ÇEKİLMEDEN YANA

Öte yandan, Almanya'da yapılan bir kamuoyu anketi, halkın çoğunluğunun Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi gerektiği görüşünde. Die Welt gazetesi için Civey Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Almanların yüzde 40.8'i askerlerin Türkiye'den başka bir ülkeye kaydırılmasını, yüzde 38.8'i ise Almanya'ya geri çekilmelerini savunuyor. Yüzde 14.8'lik bir kesim ise, İncirlik Üssü'nde kalınmasından yana.

Almanya'nın İncirlik Üssü'nde 270 dolayında askeri ve 6 adet Tornado keşif uçağı bulunuyor.

Alman Savunma Bakanı İncirlik'ten Çekilme Fikrine Karşı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Alman Savunma Bakanı İncirlik'ten Çekilme Fikrine Karşı - Son Dakika


Son Dakika

Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu 00:18 Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı 23:25 Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti 23:03 Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti
Son Dakika: Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitimle ilgili kararlılık mesajı çıktı 21:44 Son Dakika: Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitimle ilgili kararlılık mesajı çıktı Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Bakan Varank merak edilen konuya açıklık getirdi 18:59 Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Bakan Varank merak edilen konuya açıklık getirdi Ringe çıkmayı bekleyemediler! ABD'li ve Meksikalı boksörler, basın toplantısında birbirlerine girdiler 18:23 Ringe çıkmayı bekleyemediler! ABD'li ve Meksikalı boksörler, basın toplantısında birbirlerine girdiler
Ameliyat için hastasından 15 bin TL bıçak parası isteyen profesör iddiaları reddetti 17:17 Ameliyat için hastasından 15 bin TL bıçak parası isteyen profesör iddiaları reddetti Yaptığı yayınların ardından altıncı kez banlanan yayıncının, Twitch partnerliği iptal edildi 15:23 Yaptığı yayınların ardından altıncı kez banlanan yayıncının, Twitch partnerliği iptal edildi
Advertisement