Alman Vakfının Kahire Şube Şefi Yargılanacak - Son Dakika

Alman Vakfının Kahire Şube Şefi Yargılanacak

03.01.2012 10:26
Alman Vakfının Kahire Şube Şefi Yargılanacak, System.String[]

Almanya ile Mısır arasındaki 'vakıf gerilimi' tırmanıyor.

Almanya ile Mısır arasındaki 'vakıf gerilimi' tırmanıyor. Alman makamlarının ısrarlarına rağmen Mısır, Alman vakfına yönelik baskını savundu. Başbakan Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat Partisi CDU'ya yakınlığıyla tanınan Konrad Adenauer Vakfının Mısır'daki bürolarına yapılan baskının ardından Kahire'deki Büro Şefi Andreas Jacob'un hakim karşısına çıkarılacağı bildirildi.

Geçen hafta söz konusu Alman vakfının ve iki Amerikan vakfının aralarında bulunduğu toplam 17 yabancı sivil toplum kuruluşuna yönelik Mısır polisi tarafından baskın yapılmıştı. Baskında bürolardaki bilgisayar ve belgelere el konmuş ve faaliyetleri durdurulmuştu. Basknın ardından ilk açıklamayı yapan Mısır'ın Uluslararası İşbirliği Bakanı Faise Ebul Nega, söz konusu yabancı sivil toplum kuruluşlarının illegal olarak bu ülkede büro açıp, gayri kanuni mali kaynaklarla faaliyette bulunduklarını söyledi. Adalet Bakanı Adil Abdülhamid Abdullah da Nega'ya destek çıkarak, sivil toplum kuruluşlarının yurtdışından yönlendirilmemesi gerektiğini ve ancak bu sayede "Mısır yasalarına uygun ve bağımsız bir şekilde çalışabileceklerini" ifade etti.

Alman Konrad Adenauer Vakfının Başkanı Hans Gert-Pöttering ise kendilerine gelen bilgiye göre, Kahire Büro Şefleri Andreas Jacobs'un Mısır makamları tarafından yargılanacağını duyurdu. Pöttering, vakfın 30 yıldır Mısır'da çalışma yaptığını belirtti ve son yapılan baskını sert sözlerle kınadı. "Vakfımıza yönelik suçlamalar temelsizdir." diyen Pöttering ayrıca el konan bilgisayar ve belgelerin geri verilmesi ve vakfın faaliyetlerine yeniden başlanmasına izin verilmesini istedi.

Almanya'da Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere pek çok siyasiden de baskına yönelik sert açıklamalar gelmişti.

Alman Vakfının Kahire Şube Şefi Yargılanacak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Alman Vakfının Kahire Şube Şefi Yargılanacak - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Portekizli eski futbolcu Raul Meireles: Fenerbahçe'deyken tutkumu kaybettim Oltasına takılan 27,5 kilo ağırlığındaki sazanı suya bırakıp gönülleri fethetti Vatandaşa ucuza satmak yerine depoda bekletilen bir ton balık çürüdü Alkollüyken zincirleme trafik kazasına karışan Ahmet Kural'a hapis istemiyle dava açıldı Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Aralık Merkez Bankası'nın resmi rezervleri yüzde 4,9 azaldı Muhtar olduğuna kimseyi inandıramayan genç, kimliğini göstermek zorunda kalıyor Paşinyan'ın PKK yandaşları ile omuz omuza halay çektiği görüntüler yeniden gündemde!