Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu'ndan Kaş'ta Protesto - Son Dakika

Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu'ndan Kaş'ta Protesto

Antalya'nın Kaş ilçesine gelen Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu (ProWAL) üyeleri, ilçedeki yunus gösteri parkının kapatılması için protesto gösterisi yaptı.

Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu'ndan Kaş'ta Protesto, System.String[]

Antalya'nın Kaş ilçesine gelen Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu (ProWAL) üyeleri, ilçedeki yunus gösteri parkının kapatılması için protesto gösterisi yaptı.

Kaş'taki bir çay bahçesinde toplanan ProWal üyeleri, sloganlar atarak yunusların "tutsak edilmesini" protesto etti. Grup adına açıklamada bulunan ProWal Başkanı Andreas Morlok, Bodrum'dan Kaş'taki Yunus Gösteri Merkezi'ne getirilen Afalina türü 4 yunusun özgürlüğüne bırakılması ve ilçedeki gösteri merkezinin kapatılmasını gerektiğini belirtti. Kaş'taki yunus gösteri merkezinin dünyanın en kötü merkezlerin başında geldiğini öne süren Morlok, 2010 yılında kapatılan merkezin Kaş Belediyesi yetkililerinin (yunus parkını bir daha açmayacağız) şeklinde kendilerine söz vermelerine rağmen 2011 yılının Kasım ayında yeniden açıldığını ifade etti.

Bodrum'daki 4 yunusun küçük bir sebze kamyonuna konularak Kaş'a getirildiğini vurgulayan Morlok, Kaş'taki yunus tesisinin paslanmış tellerle çevrili küçük bir kafesten ibaret olduğunu dile getirdi. Daha önce gösterilerde ve terapilerde kullanılan çok sayıda yunus ve beyaz balinanın burada öldüğünü savunan Morlok, "Burası dünyanın en kötü, vicdansızca hazırlanmış yunus tesisidir. Türkiye'deki duyarlı vatandaşların desteğiyle bu yunus hapishanesinin bir daha açılmayacak şekilde kapatılması için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız" dedi.

Gruba destek veren Kaş Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Eriş ise yunus parkının Kaş turizmine bir faydasının olmadığına dikkati çekti. Yunus gösteri merkezinin kaldırılması için müracaatta bulunduklarını vurgulayan Eriş, yunusların taciz edilmesine, tutsaklığına, denizlerin kirlenmesine müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı üyelerinin de destek verdiği grup, basın açıklamasının ardından sloganlar atarak Kaş Limanı'na yürüdü.

- ANTALYA

Haber Yayın Tarihi: 21.04.2012 18:40 - Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu'ndan Kaş'ta Protesto - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hajduk TV spikeri Mirte Surjak, G.Saray maçında güzelliğiyle büyüledi Son Dakika: Galatasaray, evinde Hajduk Split'i 2-0 yendi ve tur atladı İpsala Sınır Kapısı'nda rüşvet çarkı çökertildi! Paralar memurların evlerinden çıktı Güzel spiker Leotta, Ibrahimovic'le aşk yaşadığı iddialarını kesin bir dille yalanladı Türk Bayrağını indirmeye çalışan şahsı, polis öfkeli kalabalığın elinden zor aldı Hatay'da 8 farklı noktada orman yangını çıkartan şahıs elinde çakmakla suçüstü yakalandı Prof. Dr. Naci Görür: Depremin yeri endişe verici, 7.2 büyüklükte deprem beklediğimiz fayı tetikleyebilir Eski futbolcu Emre Aşık'ı öldürmek isteyen eşi Yağmur Aşık'ın 20 yıla kadar hapsi istendi