Son Dakika Haberleri: Almanlar, Türk Yemeklerini Yapmayı Öğreniyor

Almanlar, Türk Yemeklerini Yapmayı Öğreniyor

3 yıl önce

Mach MİT Küche adlı proje kapsamında, Almanlar ağırlıklı olmak üzere değişik uluslardan insanlara Türk yemekleri öğretiliyor.

Almanlar, Türk Yemeklerini Yapmayı Öğreniyor, System.String[]

Mach MİT Küche adlı proje kapsamında, Almanlar ağırlıklı olmak üzere değişik uluslardan insanlara Türk yemekleri öğretiliyor. Talebe göre dönem dönem düzenlenen kursta, Beslenme Uzmanı Anja Krumbe'nin gözetiminde hemen hemen her türlü Türk yemeği yapılıyor. Son kursta katılımcılar, mantı, baklava, kısır, sigara böreği, yeşil fasulye ve künefe yapmayı öğrendi.


TÜRK MUTFAĞI LEZZETLİ VE ZENGİN


Yemek yaparken mümkün olduğunca taze ürünler kullanmayı tercih ettiklerini belirten Beslenme Uzmanı Anja Krumbe, sağlık ve lezzet unsurlarına dikkat ettiklerini söyledi. Türk mutfağına ilginin her geçen gün arttığını belirten Krumbe, kursiyerlere yemekleri öğretirken Almanların damak zevkine uygun düzeltmeler yaptıklarını da dile getirdi. Krumbe, "Türk mutfağı çok lezzetli, zengin ve çok sebze kullanılıyor. Ancak sağlıklı zeytinyağının yanı sıra çok tereyağı kullanılıyor. Ayrıca fazla miktarda şeker. Birçok Alman tatlıları çok şekerli buluyor. Bu yüzden şekeri biraz azaltıyoruz. Sağlıklı beslenme kursuna gelen Türkler de oluyor; onlara da daha az ekmek, daha az şeker ve daha az yağ tüketmelerini tavsiye ediyorum. Fazla kiloda bunlar büyük rol oynuyor" diye konuştu.


YEMEKLER EVLERDEKİ GİBİ YAPILIYOR


Kursta Türk yemeklerinin öğretilmesine yardımcı olan Döndü Uslu ise her ulustan insanların Türk yemeklerine ilgi gösterdiğini anlattı. Uslu, "Yemeklerin evlerde yapıldığı şekilde, orijinalinin öğretilmesine gayret ediyoruz. Yemekleri birlikte pişirip yiyoruz. Tatlılarda şekerleri az kullanmaya çalışıyoruz. Bizim baklavalar, künefeler Avrupalılara ağır geliyor. Şeker oranını azalttığımızda daha fazla hoşlarına gidiyor" dedi.

Kaynak: Hürriyet

Haber Yayın Tarihi: 26.08.2016 02:22 Galatasaray'da Mehmet Topal transferine onay çıktı!
Burası Beyoğlu değil Suriye sokakları! Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor Türk Hava Hakkı Platformu havası en temiz olan ilin Ardahan olduğunu açıkladı