Almanya'da Cuma namazında camiye sığmayanlar kilisede namaz kıldı - Son Dakika
BBC

Almanya'da Cuma namazında camiye sığmayanlar kilisede namaz kıldı

Almanya'da Cuma namazında sosyal mesafe kuralı nedeniyle camiye sığmayanlar bir kilisede namaz kıldı.

Almanya'da, sert koronavirüs önlemleriyle namaz kılınmasına izin verilmesinin ardından eda edilen ilk Cuma namazında, Berlin'de sosyal mesafe nedeniyle camiye sığmayanlar bir kilisede namaz kıldı.

KİLİSE KAPILARINI MÜSLÜMANLARA AÇTI

Reuters'da yer alan habere göre, Almanya'nın Neukölln bölgesindeki Dar Assalam Cami normalde yüzlerce kişilik kapasiteye sahip olsa da sosyal mesafe nedeniyle 50 kişi namaz kılabiliyor. Bunun üzerine yakındaki Martha Lütheryen kilisesi, Ramazan ayı boyunca kapılarını Müslümanlara açtı.

"SALGIN BİZİ BİRLEŞTİRDİ"

Almanya'da ibadethaneler haftalarca kapalı kaldıktan sonra 4 Mayıs'ta açıldı. Ancak insanlar arasında en az 1,5 metrelik mesafenin korunması gerekiyor. Caminin imamı Muhammed Taha Sabri, "Bu salgın bizi toplum olarak birleştirdi. Krizler insanları bir araya getiriyor" dedi.

Almanya'da Cuma namazında camiye sığmayanlar kilisede namaz kıldı

"BURASI DA TANRININ EVİ"

Kilisede namaz kılanlar arasında yer alan Samer Hamdoun, "Müzik enstrümanlarının ve resimlerin olması tuhaf bir duygu yaratıyor. Ama küçük ayrıntıları unutursanız, nihayetinde burası da Tanrının Evi" diye konuştu.

KİLİSE PAPAZI DA İBADETE KATILDI

Kilisenin papazı Monika Matthias, ezandan etkilendiğini belirterek, "İbadete ben de katıldım. Konuşmamı Almanca yaptım. Vaaz sırasında hep evet, evet diyordum, çünkü aynı kaygıları taşıyoruz, sizden öğreneceklerimiz var. İnsanların birbirine karşı bunları hissetmesi güzel" dedi.

Almanya'da Cuma namazında camiye sığmayanlar kilisede namaz kıldı
BBC

Son Dakika

Teksas'ta George Floyd protestoları nedeniyle OHAL ilan edildi Kadın vekili istifaya zorlayan kararın ardından "yasak aşk"çıktı Pizza siparişi verenler, kapıyı açtıklarında bu manzara ile karşılaştı! George Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler 3 ülkeye daha sıçradı ABD'de yağmacı protestoculara karşı dükkanını kılıçla koruyan adam linç edildi Dünya nefesini tutup izledi! İki insanın uzaya yolculuğu böyle başladı ABD'de siyahilerin isyanı durdurulamıyor! 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi ABD'de ordu birlikleri, protestoların arttığı Minneapolis'e girdi ABD, protestolara katılan "Batman" kostümlü eylemciyi konuşuyor Ünlü Hacker grubu Anoynmous da gösterilere katıldı! İki kurumun sitesi erişime kapandı ABD'de protestolarda şiddete karışmakla suçlanan Antifa "terör örgütü" kabul edilecek ABD'de atlı polis göstericiyi ezdi Tüm dünyanın gözü burada! Crew Dragon'un yolculuğunun bitmesine saatler kaldı ABD'de polis ve ordu, evlerinden çıkan protestocuları boya kapsülleriyle vuruyor Son Dakika: SpaceX'in uzaya fırlattığı Crew Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'na bağlandı
20:42