Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'tan İslam İlahiyatı Merkezine Ziyaret - Son Dakika

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'tan İslam İlahiyatı Merkezine Ziyaret

28.11.2013 18:47
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'tan İslam İlahiyatı Merkezine Ziyaret, System.String[]

Joachim Gauck: ''Almanya bizim ortak vatanımız. Çoğu çeşitli kentlerde son 5 yılda yapılmış iki binin üzerinde ibadethane ve cami mevcut'' ''İslam artık Almanya'da arka bahçelerde inşa ...

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ülkesinde yaşayan Müslümanları kastederek, "Almanya bizim ortak vatanımızdır. Çoğu çeşitli kentlerde son 5 yılda

yapılmış iki binin üzerinde ibadethane ve cami mevcut" dedi.

Joachim Gauck, Münster Üniversitesi İslam İlahiyatı Merkezini ziyaretinde gazetecilere yaptığı konuşmada, İslam ilahiyatının Alman fakültelerine entegre edilmiş olmasını yakın tarihin önemli bölümü olduğunu belirterek, "Gerçek din özgürlüğünün gerektirdiği şekilde, dine alan tahsis ediyoruz" ifadesini kullandı.

Almanya'da 4 milyon Müslüman'ın yaşadığını ve bunların hemen hemen yarısının Alman vatandaşı olduğunu vurgulayan Gauck, "Almanya bizim ortak vatanımız. Çoğu çeşitli kentlerde son 5 yılda yapılmış iki binin üzerinde ibadethane ve cami mevcut" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gauck, gün geçtikçe daha fazla Müslümanın Alman toplumuna katılımıyla Alman toplumunun da bir dönüşüm içinde olduğuna dikkati çekerek, "Almanya'da İslam ilahiyatı eğitimi veren fakültelerin kurulması gelecek inşasının pragmatik bir sözleşmesidir" dedi.

Gauck, "Şunu çoğunluk biliyor. Ancak birbirimize karşı açık ve saygılı olursak ancak bu şekilde faydalı bir şekilde yaşayabiliriz" ifadelerini kullandı.

"İslam artık  Almanya'da arka bahçelerde inşa edilen camilerden değil, güzel yapılmış şehir içindeki camilerden açılıyor" diyen Alman Cumhurbaşkanı Münster, Osnabrück, Erlangen, Tübingen ve Frankfurt kentlerindeki ilahiyat merkezlerini de yaptığı işlevden dolayı övdü.

Alman Cumhurbaşkanı Gauck, "Evet biz ülkemizde gelecekte okullarda, camilerde ve üniversitelerde din dersi verecek insanların yetişmesini istiyoruz" dedi. İslam'ın sadece tek bir dini otorite tanımadığına dikkati çeken Gauck, "İslam birçok bakış açısını birlikte barındıran bir dini kültüre sahip" dedi.

Cumhurbaşkanı Gauck, İslam'la ilgili bilimsel özgürlük çerçevesinde köktendinci baskı olmadan araştırmalar yapılmasının da önemini vurguladı. - Berlin

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'tan İslam İlahiyatı Merkezine Ziyaret

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'tan İslam İlahiyatı Merkezine Ziyaret - Son Dakika


Son Dakika

Mesut Özil'e imza töreninde Arda Turan soruldu: Çok yetenekli bir kardeşimiz Altının kilogramı 436 bin 500 liraya geriledi MAK araştırmadan yılın ilk anketi! MHP ve HDP baraj altı kaldı, İYİ Parti'deki yükseliş dikkat çekti Burak Yılmaz'ın sözlerine Mesut Özil'den yanıt: İnşallah Türkiye'yi güzel temsil eder Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri, 2019'da kendilerine destek veren Mesut Özil'e imza töreni öncesi teşekkür etti Ali Koç, imza töreninde Mesut Özil transferinin tüm detaylarını anlattı ve Acun Ilıcalı'ya teşekkür etti İş adamına şirketinin önünde kanlı pusu! Kurşun yağmuruna tuttular Sokağa çıkma yasağında şehir merkezinde çıplak bir şekilde yürüyen adam, görenleri dumura uğrattı