Son Dakika Haberleri: Almanya'da Aşırı Sağcı Siyasetçiden Türklere Karşı Irkçı İfadeler

Almanya'da Aşırı Sağcı Siyasetçiden Türklere Karşı Irkçı İfadeler

5 gün önce

BERLİN (AA) – Almanya'da aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Aşağı Saksonya-Anhalt eyalet teşkilatı Başkanı Andre Poggenburg, Türklere ve Almanya Türk Toplumu (TGD) derneğine yönelik ırkçı ifadeler kullandı.

Almanya'da Aşırı Sağcı Siyasetçiden Türklere Karşı Irkçı İfadeler, System.String[]
BERLİN (AA) – Almanya'da aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Aşağı Saksonya-Anhalt eyalet teşkilatı Başkanı Andre Poggenburg, Türklere ve Almanya Türk Toplumu (TGD) derneğine yönelik ırkçı ifadeler kullandı.


Poggenburg, partisinin Nentmannsdorf kentinde bir çadırda düzenlenen etkinlikte, Türklere yönelik hakaret içeren sözler sarf etti.

Konuşmasında Türklere yönelik "kimyon tacirleri" ve "deve güdücüleri" ifadelerini kullanan Poggenburg, Almanya'daki Türklere yönelik "Defolup geldikleri yere gitsinler." dedi.

"Dava açıyoruz"

TGD Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Poggenburg'un sözlerini ırkçı, dışlayıcı ve Alman anayasası ile tamamen çelişkili faşist söylemler olarak nitelendirdi.


Poggenburg'a karşı hukuki yollara başvuracaklarını vurgulayan Sofuoğlu, "Avukat arkadaşlarımız araştırmaları yapıyorlar. Dava açıyoruz." dedi.

"Görmezden geliniyor"

Sofuoğlu, bu kişinin sözlerinin AfD partisinin dışa vurulmuş hali olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tür ırkçılar eskiden beri vardı ama bu kadar cesaretli değillerdi çünkü Alman kamuoyu bu gibi söylemleri çok çabuk reddedip ona karşı tavır alabiliyordu. Şu anda Almanya şu yönde bir gelişme var: Görmezden geliniyor. Almanya tarihinde bu gibi ırkçı gelişmeleri görmezden gelmelerin ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz."

"Bu ırkçı zihniyetle mücadele edilmesi gerekiyor"

Alman siyasetinin ve Alman medyasının izlediği yolun doğru yol olmadığını belirten Sofuoğlu, "AfD ile bu ırkçı zihniyetle mutlaka mücadele edilmesi gerekiyor. Bunu yaparken yalpalamamak gerekiyor. AfD'nin söylemlerini üstlenirse diğer partiler, bu yalpalamak demektir. Bu AfD'yi meşrulaştırmak, onun zihniyetini meşrulaştırmak demektir." değerlendirmesinde bulundu.


Sofuoğlu, sadece partilerin değil, bu mücadelede kamu kuruluşlarının, kiliselerin, sendikaların ve buna benzer kurumların sessiz kalmayı tercih etmemeleri gerektiğini kaydetti.


Yabancılara yönelik saldırıların da arttığının hatırlatılması üzerinde Sofuoğlu, "Almanya'da saldırıların artması bir tarafa tepkiler de azalıyor. Üzücü tarafı da bu. Bunun üzerine gidilmediği sürece bu önümüzdeki dönemde daha fazla kendisini gösterecek." ifadelerini kullandı.İş Adamı, Çocuklarının 2 Farklı Erkekten Olduğunu Öğrenince Hayatı Alt Üst Oldu Bayern Münihli Taraftarlar, 21 Yıl Sonra Türklerden Özür Diledi

Genç Kadın, Sevgilisinin Gözü Önünde Ganalı Sapığın Tecavüzüne Uğradı Beşiktaş Şampiyonlar Liginde Bayern Münih'e 5-0 Mağlup Oldu