Almanya'da Balık ve Deniz Ürünlerine Zamlar Yolda - Son Dakika

Almanya'da Balık ve Deniz Ürünlerine Zamlar Yolda

07.09.2012 12:20
Almanya'da Balık ve Deniz Ürünlerine Zamlar Yolda, System.String[]

Almanya'da tüketicilerin balık ve deniz ürünlerine yapılacak yeni zamlara hazırlıklı olması gerektiği bildirildi.

Almanya'da tüketicilerin balık ve deniz ürünlerine yapılacak yeni zamlara hazırlıklı olması gerektiği bildirildi.

Merkezi Hamburg'da bulunan Deniz Ürünleri Bilgilendirme Merkezi'nden (FIZ) yapılan açıklamada zamların sanayileşmekte olan ülkeler başta gelmek üzere dünya genelinde artan talep nedeniyle yapılacağı belirtildi. Geçen yıl perakende balık ve balıketi ürünleri yüzde 3,9'u bulan zamlar enflasyon artışının üzerinde pahalanmaya yol açmıştı. Taze balık çeşitlerinde ise yüzde 9,3'a varan oranda zamlar yapılmıştı.

FIZ Genel Müdürü Matthias Keller yaklaşan zamlara ilişkin açıklamasında, "Eğer kaliteli ürünler tüketmek istiyorsak, fiyat artışlarına alışmamız gerekiyor." diye konuştu. Çevre örgütlerinin denizleri korumak için gerçekleştirdiği kampanyaların da tüketimin azalmasında etkili olduğunu belirten FIZ Genel Müdürü Keller, "Tüketiciler önlerine koydukları balıkların denizlerde geriye kalan son balıklar olduğunu düşündüğü için vicdan azabı çekiyor." dedi.

Öte yandan tüketicilerin son yıllarda görülen fiyat artışlarına tüketimi azaltarak tepki verdiği görüldü. Bir önceki yıl kişi başına düşen yıllık balık tüketimi 15,7 kilo iken, aynı rakamın geçen yıl 15,6 kiloya düştüğü belirlendi.

Cirosu 8,9 milyar euroya ulaşan Alman balıkçılık sektöründe, balık avından ürünlerin işlenme aşamasına kadar olan süreçte faaliyet gösteren toptancı, perakendeci ve ihracatçı şirketlerde yaklaşık 46 bin kişi istihdam ediliyor.

Almanya'da Balık ve Deniz Ürünlerine Zamlar Yolda

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Almanya'da Balık ve Deniz Ürünlerine Zamlar Yolda - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Çinli şirket, dayanıklılıklarını artırmak için çalışanlarına kendi kendilerini tokatlattı İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı