Almanya'da Bayram Coşkusu Türkiye'yi Aratmadı - Son Dakika

Almanya'da Bayram Coşkusu Türkiye'yi Aratmadı

05.10.2014 20:03
Almanya'da Bayram Coşkusu Türkiye'yi Aratmadı, System.String[]

Almanya’daki Kurban Bayramı coşkusu hafta sonuna denk gelmesiyle birlikte Türkiye’yi aratmadı.

Almanya’daki Kurban Bayramı coşkusu hafta sonuna denk gelmesiyle birlikte Türkiye’yi aratmadı. Bayram sabahı camilere akın eden binlerce Müslüman namaz sonrası kucaklaştı. Yaşlılar, komşular, dost ve akrabalar ziyaret edilirken, bayram sevincinden en çok çocuklar nasibini aldı. Kurban Bayramı coşkusu, 5 milyonu aşkın Müslümanın yaşadığı Almanya’da da yaşandı. Coşkunun büyük olmasında bayramın hafta sonuna denk gelmesi de etkili oldu. Bayramda milyonlarca Müslüman muhtaçlara kurbanlarıyla, çevresindekilere iyi komşulukla yaklaştı. Kurban Bayramı, Müslümanların en yoğun yaşadığı kentlerden biri olan Köln’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. Bayram coşkusunun başladığı en önemli yerlerden biri, binlerce insanın birlikte bayram namazını eda ettiği Köln‘deki DİTİB Merkez Camii oldu.

Sabahın erken saatlerinde Bayram Namazı’na koşan binlerce Müslüman, kucaklaştı, küçükler büyüklerin ellerini öptü, büyükler küçükleri çeşitli hediye ve harçlıklarla sevindirdi. Buradaki bayram coşkusuna Din Hizmetleri Müşaviri ve DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Yardımcısı Suat Okuyan ve Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin de iştirak etti.Vaazında kurban ibadetinin mümini Allah'a yakınlaştıran bir ibadet olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aşıkoğlu, toplumsal birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

ALLAH VEYA DİN ADINA CİNAYET, BASKI VE ZULÜM YAPILAMAZ

Müslümanlara ve mabetlere yönelik saldırılara da değinen Prof. Dr. Aşıkoğlu şöyle konuştu: "İslam beldelerinde akan kan ve gözyaşının tesiri altındayız. Baskı, zulüm ve tehdit altında zor şartlar içinde bulunan ve bayram coşkusunu yaşayamayan Müslüman kardeşlerimiz için, çocuklarımız için Yüce Rabbimize niyazda bulunuyoruz. Son zamanlarda Müslümanlara ve mabetlerimize yönelik saldırılara karşı vakûr Müslüman duruşu sergileyelim. Hangi dine ve mezhebe bağlı olursa olsun, Allah adına veya din adına işlenen cinayetlere, baskı ve zulümlere Müslümanlar olarak dur diyelim"

KURBAN BAYRAMI EVRENSEL YARDIMLAŞMA SEFERBERLİĞİDİR

Tekbirlerle bayram hutbesini okumak için minbere çıkan Köln DİTİB Merkez Camii imamı Emre Şimşek ise Kurban Bayramının evrensel yardımlaşma olduğunu söyledi. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisini hatırlatan Şimşek, "Bizleri kardeş kılana, iman bağı ile bizi birbirimize bağlayan, gönüllerimize bayram sevincini ve neşesini bahşeden Rabbimize hamdolsun. Her vesileyle uluslararası yardım seferberliğine dönüştüren, vekaleten kurban kesim kampanyası ile uzağı yakın etmeye, dertli kardeşleri ile hemdert olmaya, acıları dindirmeye, bîilaç gönüllere ilaç ve merhem olmaya koşan milletimize de ne kadar teşekkür edilse azdır. Mazlumun ve garibin yanında, kimsesizin kimsesi olma yüceliğini gösteren kadirşinas siz kardeşlerime „Bayramız Mübarek Olsun“ diyorum“ dedi.

Bayram coşkusu Hamburg’da da hissedildi. Hamburg Din Hizmetleri Ataşesi Zekeriya Bülbül namazdan önce verdiği vaazda bayramda akraba ve yakınları ziyaret etmenin önemi ve sevabı hakkında konuştu. Kurban bayramının yardımlaşma yönüne dikkat çeken Bülbül, “Bayramda vekaleten kurban kesim kampanyası yürüten, uluslararası yardım seferberliği düzenleyen, yaralara merhem olan, uzakları yakın eden, kimsesizin kimsesi olma yüceliğini gösteren kadirşinas milletimize ne kadar teşekkür etsek azdır.” şeklinde konuştu.

Stuttgart’ta da vatandaşlar bayram vesilesiyle camileri doldurdu. Her sene olduğu gibi bu sene de Feuerbach semtindeki DİTİB camiinde bayram coşkusu bir başka yaşandı. Yer sıkıntısı sebebiyle cami avlusu tamamen namaz için tahsis edildi. Bayram namazını burada kılan Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, vatandaşlarla tek tek bayramlaştı ve tüm İslam aleminin bayramını kutladı.

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Yerel Almanya'da Bayram Coşkusu Türkiye'yi Aratmadı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir
16:20