Almanya'da doktorlara vicdanları yaralayan talimat: Durumu kötü olanlara dokunmayın - Son Dakika

Almanya'da doktorlara vicdanları yaralayan talimat: Durumu kötü olanlara dokunmayın

Tüm dünyada hızla yayılan koronavirüs salgınıyla mücadelede örnek gösterilen Almanya'da doktorlar birliğinin 410 bin doktora, "Hastaların durumuna göre seçim yaparak müdahale edin" tavsiyesinde bulundu.

Dünya koronavirüs salgını ile sarsılırken, Almanya'da 7 ayrı doktorlar birliği ülkedeki yaklaşık 410 bin doktora, acil servis ve yoğun bakım ünitelerinin kullanılmasında karar verilecek kriterler için 11 sayfalık bir kılavuz yayınladı.

İYİLEŞME ORANI YÜKSEK OLANLAR ÖNCELİKLİ OLACAK

Toplum vicdanını kanatan kararlara göre, klinik başarı sağlanma ihtimali olmayan hastalara bakılmayacak. Onların yerine, başarı oranı yüksek olanlar acil ya da yoğun bakıma alınacak.

ARTAN VAKALARI GEREKÇE GÖSTERDİLER

25 Mart'ta yayımlanan raporun girişinde, "Kapasite artırımına rağmen, aşırı artan vakalar nedeniyle, yoğun bakım ve acilde nasıl bir karar verileceğine ilişkin yeni durumlar ortaya çıktı" deniliyor.

Almanya'da doktorlara vicdanları yaralayan talimat: Durumu kötü olanlara dokunmayın
İşte gönderilen talimattan bir bölüm

MADDE MADDE SIRALANDI

Tıp Etiği Akademisi ile birlikte alındığı belirtilen kararlarda, "Ölüme doğru gidiş başlamış ve durdurulamıyorsa, hasta tıbbi müdahalelere cevap vermiyorsa, yaşam sadece yoğun bakım ünitesinde sürdürülüyorsa, hasta yoğun bakımı reddediyorsa, bu hastaların yerine klinik olarak başarı sağlanabilecek vakaların tedavisinin yapılmalı" ifadeleri yer aldı.

Klinik olarak başarı sağlanamayacak durumlar ise şöyle sıralanıyor: "Devam eden ağır ve çeşitli bulaşıcı hastalıklar. Buna eşlik eden akut organ yetmezliği. Covid-19'u tetikleyen ya da tedavisini zorlaştıran başkaca hastalıklar veya belirtileri. Çok çeşitli hastalıkların bulunması. Kronik organ yetmezliği, ağır organ hasarları ve diğer verilerin kötü sonuçlar vermesi."

Almanya'da doktorlara vicdanları yaralayan talimat: Durumu kötü olanlara dokunmayın

YORUMLAR (28)
  • Hala avrupa yalakalığı: Hala bu avrupayı övenler ve gerçekten türk olmayıp türk gibi yapnlar gerçekler neden bukadar acı geliyor sizlere istesenizde istemesenizde kabul etsenizde etmesenizde biz herzamana insanlıkta ve sağlıkta bir adım öndeyiz. Kırılanlar olursada umrumda değil. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • SAĞLIKÇI: İyde bu Türkiyede de uygulanıyor ki.Şuan kapasite aşılmadığı için müdahale edilmiyor.30k yoğun bakım yatağı var.Kapasite aşıldığında direk uygulanacak sistem budur.İyi kötü hesabı yapmaya gerek yok,mecburiyet halinde genç yaşlıya,iyi kötüye ve Sağlam birey engelli bireye tercih edilir.Gayet insancıl ve mecburi bir durum Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • koyunlarin sessizliği: Avrupa görmeyenler hiç gitmeyenler yorum yapmasın.Orda herşey daha disiplinli ve torpilsiz yapılıyor koyun kardeşlerim. Cevap Yaz 31 20 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

ABD'li hakim, tecavüze uğrayan kadına sorduğu soru sonrası görevden alındı 20 cariyesiyle lüks otele kapanan Kral yaptığıyla tartışma yarattı İngiliz hava yolu şirketi EasyJet 4 bin 500 kişiyi işten çıkaracak Üzüm bağının altından çıkan 1700 yıllık tarihi eser görenleri büyüledi Kan donduran olay! 11 yaşındaki oğlunu öldürüp hiçbir şey olmamış gibi kayıp ilanı verdi Salgın dönemindeki en ilginç olay! Cenazesinden bir ay sonra evine döndü Cilt bakım losyonlarındaki tehlike! Korkunç kareleri hemşire paylaştı Gerginliğin arttığı Himalayalar sınırına Çin ve Hindistan binlerce asker gönderdi ABD'li perakende şirketi Tuesday Morning, koronavirüs nedeniyle iflas erteleme başvurusu yaptı Öfkeli baba, Müslümanlıktan Hristiyanlığa geçen kızını diri diri yakmak istedi ABD'de sular durulmuyor! Dün başlayan protestolar, yağmalamayla devam ediyor 1.700 akıl hastasının yanlışlıkla taburcu edildiği Galler'de, yetkililer şaşkın TikTok'a yüklenen video sayesinde 2 senedir kayıp olan babasını buldu Nissan, Barselona'daki fabrikasını kapatıyor ABD'deki ırkçılık karşıtı protestolar, şiddet eylemlerine dönüştü