Merkel'in partisinin yeni genel başkanı "Türk Armin" olarak bilinen Armin Laschet oldu - Son Dakika

Merkel'in partisinin yeni genel başkanı "Türk Armin" olarak bilinen Armin Laschet oldu

16.01.2021 13:53

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin genel başkanlığına Armin Laschet seçildi. Yakın ilişkileri dolayısıyla "Türk Armin" olarak bilinen Laschet, eylül ayındaki seçimleri kazanırsa yeni Şansölye olacak.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda düzenlediği 33. Genel Kurulu'nda genel başkanlık için Kuzey- Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, eski Milletvekili Friedrich Merz ve Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen yarıştı.

PARTİNİN 9. GENEL BAŞKANI OLDU

Seçimlerin ilk turunda Merz 992 geçerli oyun 385'ini aldı. Delegeler Laschet'e 380, Röttgen'e de 224 oy verdi, 3 delege çekimser kaldı. Adayların hiçbirinin delege sayısının yarısından fazlasının oyunu alamaması nedeniyle seçimlerde ikinci tura geçildi. İlk turda en fazla oy alan iki adayın yarıştığı ikinci turda Laschet, 991 geçerli oyun 521'ini alarak CDU'nun yeni genel başkanı seçildi, Merz ise 466 oy aldı. 4 delege çekimser kaldı. Böylelikle Armin Laschet, CDU'nun 9. genel başkanı oldu. Dijital ortamda düzenlenen seçimin yasal olarak da tescil edilmesi için delegelerin bu seçimi mektupla onaylaması gerekiyor.

SEÇİLİRSE MERKEL'İN YERİNE GEÇECEK

Eylül ayındaki genel seçimlerde Merkel'in yerine aday olması beklenen isim, seçimleri kazanırsa yeni Şansölye olacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2018'de yaptığı açıklamada, 2021 yılında görev süresi dolunca aktif siyaseti bırakacağını duyurmuştu.

ARMIN LASCHET KİMDİR?

Almanya'nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Aachen kentinde 1961'de doğan Armin Laschet, 1981-1987 yıllarında Münih ve Bonn üniversitelerinde hukuk, 1987-1988'de gazetecilik eğitimi aldı. Laschet, 1994'e kadar Bavyera'da serbest gazeteci olarak çalıştı, aynı zamanda dönemin Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth'a danışmanlık, 1994-1998'de Federal Meclis'te, 1999-2005'te Avrupa Parlamentosu'nda milletvekilliği yaptı.

TÜRK-ALMAN DOSTLUĞUNA KATKIDA BULUNMUŞ

Laschet, 2005-2010 yıllarında Kuzey Ren-Vestfalya'da Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığını üstlendi. Bu görev kapsamında eyalette yaşayan Türklerle yakın ilişki kuran Laschet, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulundu. Laschet, göçmenlere yakınlığı nedeniyle partisi içinde "Türk Armin" olarak da tanınıyor. Üç çocuk babası Laschet, 2017'de yaklaşık 18 milyon nüfusla Almanya'nın en yoğun nüfusuna sahip Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Başbakanı oldu.

Merkel'in partisinin yeni genel başkanı Türk Armin olarak bilinen Armin Laschet oldu

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Merkel'in partisinin yeni genel başkanı 'Türk Armin' olarak bilinen Armin Laschet oldu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (1)
  • Şamil: Gelecekte uzun vadeli bir planın kokularını şimdiden almaya başladık.Eskiden bu yana hep düşmanlıkla bizi ve bizim gibi islam ülkelerini alenen aşağılar,yakamızı çekiştirir,aşağılar,bizi gütmeye kalkarlardı.Dikleştiğimizde de bize ambargolar başta olmak üzere binbir türlü eziyetler çektirirlerdi.Baydın'ın başa geleceği netleştikten sonra Avrupadada düğmeye basıldı.Yani bundan sonra bizi pohpohluyacaklar.Bize çok dost gözükecekler.Bakın Fransa bir anda manevra yaptı konuşmak istiyormuş.Şimdi Alma Cevap Yaz 29 15 Yayından Kaldır

Son Dakika

Dolar fırlayınca Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut Merkez Bankası Başkanı'na yüklendi: Umarım anlamıştır Güzel spiker Giorgia Palmas, Milan taraftarların geri dönüş çağrısına olumsuz yanıt verdi Çağla Altunkaya, kendisinden 30 yaş büyük sevgilisi Acun Ilıcalı ile yeni pozunu paylaştı Atakaş Hatayspor Basın Sözcüsü Rahmi Vardı: Fenerbahçe açık açık oyuncuyu istiyor Husumetlisini kilometrelerce uzaktan gelip sokak ortasında öldürdü Ormanda çukur kazan definecilerin, oksijensiz kalmamak için kurdukları boru düzeneği pes dedirtti Bir Zamanlar Çukurova'nın oyuncusu Selin Genç, şubat ayında deniz sezonunu açtı Korona bitmeden bir yeni salgın daha: Dirençli uyuz vakaları patladı, 15 dakikalık temasta bulaşıyor