Almanya'da Osmanlı Saray Mutfağı Tanıtıldı - Son Dakika

Almanya'da Osmanlı Saray Mutfağı Tanıtıldı

26.11.2015 01:02
Almanya'da Osmanlı Saray Mutfağı Tanıtıldı, System.String[]

Yunus Emre Enstitüsü, Almanya'nın Köln kentinde düzenlediği bir etkinlikle Osmanlı saray mutfağının örneklerini sundu.

Yunus Emre Enstitüsü, Almanya'nın Köln kentinde düzenlediği bir etkinlikle Osmanlı saray mutfağının örneklerini sundu.

Enstitünün Köln Neumarkt'daki merkezinde düzenlenen geceye Alman kamuoyunun yakından tanıdığı sanat, siyaset ve bilim dünyasından isimler katıldı. Osmanlı mutfağına özgü yemeklerinin sunulduğu gecede ayrıca klasik Türk müziklerinden örnekler sergilendi.

Yunus Emre Enstitüsü Köln Müdürü Yılmaz Bulut, bu etkinlikle Osmanlı mutfağını Alman konuklara tanıtmak istediklerini söyledi.

Böyle bir geceyi özellikle Noel döneminde düzenlemek istediklerini belirten Bulut, "Çoğunluğu Almanlardan oluşan misafirlerimiz, bu gece hem misafirperverliğimizi hem tarihsel mutfağımızın lezzetini hem de müziklerimiz eşliğinde sohbetin keyfini yaşadılar. Zengin tarihimiz ve kültürümüzün önemli parçası olan mutfak kültürümüzü, görsellikle birleştirip en iyi şekilde sunmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Dekor olarak Osmanlı saraylarını çağrıştıran mekanda verilen yemekte, konuklara peynirli tarhana çorbası, soğuk mezeler, zeytinyağlı dolma, börek, köfte, kızartmalar, kestaneli kuzu kızartma, güllaç, şöbiyet, şerbet ve Türk kahvesi ikram edildi.

Gecede ayrıca, Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin'in yanı sıra Yeşiller Partisi NRW Milletvekili Arif Ünal ve orkestra şefi Betin Güneş gibi Türkiye kökenli isimler de hazır bulundu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Almanya'da Osmanlı Saray Mutfağı Tanıtıldı - Son Dakika


Son Dakika

Jose Mourinho, mağlubiyet sonrası yaptığı paylaşımla oyuncularına seslendi :Umarım herkes benim kadar üzgündür Azerbaycan, 25 sivilin öldüğü Berde'nin intikamını alıyor: Sivilleri vuran 'Smerç' SİHA'larla imha edildi Ayakta yolcu taşırken yakalanan minibüs şoföründen polise; ''15 dakika önce ceza yedim, bu seferlik idare et" Kanser tedavisi gören sunucu Dilay Kemer hayatını kaybetti Didem Arslan Yılmaz, 30 yıldır eşine şiddet uygulayan adamı stüdyodan kovdu Scarlett Johansson, komedyen Colin Jost ile evlendi 11 yaşındaki erkek çocuğunu ağaca bağlayarak istismar etmeye çalışan sapık, bir ilçeyi ayaklandırdı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer'den Charlie Hebdo'nun skandal karikatürüne destek! Tepki yağıyor