Son Dakika Haberleri: Almanya'dan Koalisyon Görüşmeleri Sonrası Türkiye Açıklaması: AB İçin Yeni Fasıl Açılmayacak

Almanya'dan Koalisyon Görüşmeleri Sonrası Türkiye Açıklaması: AB İçin Yeni Fasıl Açılmayacak

2 yıl önce

Almanya'daki koalisyon görüşmeleri sonrası, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili açıklama yapan Muhafazakar blok ve Sosyal Demokratlar, "Yeni bir başlık açmak istemiyoruz." dedi.

109 gündür yeni hükümet için koalisyon görüşmelerinin sürdüğü Almanya'da CDU/CSU bloğu ile SPD arasında ön görüşmeler tamamlandı.

ANLAŞTIKLARINI DUYURDULAR

Almanya'da uzun süredir devam eden koalisyon görüşmelerinde partiler dönüm noktasına ulaştı. Alman basını görüşmelere katılan Hristiyan Demokratik Birlik (CDU), Bavyera partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) ön görüşmeleri tamamladığını ve resmi görüşmelere başlamak için anlaştığını duyurdu.

DAHA ÖNCEKİ GÖRÜŞMELERDEN SONUÇ ÇIKMAMIŞTI

CDU/CSU bloğu seçimlerin ardından Yeşiller ve Hür Demokratlarla masaya oturmuş ancak görüşmelerden sonuç çıkmamıştı.

Bunun üzerine daha önce muhalefette kalacağını açıklayan Sosyal Demokrat Parti, Muhafazakar blokla masaya oturmayı kabul etmiş ve koalisyon için ön görüşmelere başlanmıştı.

"AB İÇİN YENİ FASIL AÇILAMAYACAK"

Muhafazakar blok ve Sosyal Demokratlar, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olarak yeni bir başlık açmak istemediklerini ve açılan başlıkları kapatmak istemediklerini kaydetti.

Partilerin Euro bölgesini güçlendirmek ve Avrupa Birliği ile diğer ulusalararası konularda Fransa ile ortak pozisyon almak konusunda fikir birliğine vardığı belirtildi.

Hristiyan Demokratlar ile Sosyal Demokratlar arasındaki koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmazsa, Angela Merkel'in azınlık hükümeti kurmak veya erken seçime gitmek dışında başka seçeneği kalmayacak.
Oyuncu Yalçın Dümer: Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Evliliğiniz 6 Ayda Biter' Dedi, Öyle de Oldu Zengin Olma Hayali Kuran Defineciler, Kendilerini Patlattı

Müge Anlı ile Tatlı Sert Programında Gündeme Gelen Lise Öğrencisi Cinayetinin Detayları Ağızları Açık Bıraktı