Son Dakika Haberleri: Almanya'dan Türkiye'ye 5,6 Milyon Euroluk Silah Satışı

Almanya'dan Türkiye'ye 5,6 Milyon Euroluk Silah Satışı

3 ay önce

Almanya-Türkiye arasındaki gerginliğe rağmen Almanya, Türkiye'ye 5 milyon 600 bin euro değerinde silah satışı gerçekleştirdi.

Almanya'daki silahlanma firmalarından bu yılın ilk dört ayında  Türkiye'ye 5 milyon 600 bin euro değerinde silah ve mühimmat sattı. Alman Federal Meclisi'nde Sol Parti  Milletvekili Sevim Dağdelen'in soru önergesi üzerine  Ekonomi Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, bu rakam daha önce izni verilmiş ve bu yılın başından itibaren sevkiyatı gerçekleşmiş silah ve mühimmatı içeriyor.

HÜKÜMETİN ONAYI GEREKİYOR

Açıklamasında bu satışlardan bir kısmına yıllar önce izin verildiğini vurgulayan Bakanlık,  Almanya'nın NATO müttefiki  Türkiye'ye 2016 yılında 49 milyon euro değerinde silah ve mühimmat satışı yaptığını kaydetti.  DW'nin haberine göre, bu rakamın 2015'te ise 26 milyon 500 bin euro olduğu belirtildi.  Almanya'da yasalara göre silah firmalarının ülke dışına yaptığı satışları hükümetin onaylaması gerekiyor.

22 MİLYON EUROLUK YENİ İHRACAT LİSANSI

Alman  Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre, 2017 yılının ilk dört ayında  Türkiye'ye toplam 22 milyon euro tutarında silahlanma malzemeleri için satış izni verildi. Bakanlığın açıklamasında geçen yıl ise  Türkiye'ye toplamda 83 milyon 900 bin euro tutarındaki silah ve mühimmat satışına izin verildiği kaydedildi.

Sol Parti  Milletvekili Dağdelen, Alman Yazı İşleri Ağı'na (RedaktionsNetzwerk) konuya ilişkin verdiği demeçte Alman hükümetini "Türkiye,  Suudi Arabistan ve  Katar gibi radikal İslamcı terörü destekleyen ülkeleri silahlandırmakla" suçladı.

SATIŞLAR DİKKATLE İNCELENİYOR

Dağdelen, "Alman hükümeti gözün gördüğünü riske ediyor, silah sevkiyatı ile bölgedeki çatışmalarda yangının üzerine körükle gidiyor" diye konuştu. Almanya-Türkiye ilişkileri son olarak Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner'in  Türkiye'de tutuklanması ile tırmanmıştı.

Steudtner,  Türkiye'de "terör örgütünü desteklemekle" suçlanıyor.  Ekonomi Bakanlığı daha önce  Türkiye'deki darbe teşebbüsünden itibaren  Türkiye'ye silah ve mühimmat satışının dikkatle incelendiğini duyurmuştu.


Hükümet, 2018 Bütçesinde Vatandaşa Hizmete Odaklandı Muğla'daki Terör Operasyonundan Kaçan Terörist, İmaj Değiştirmiş Halde Yakalandı
Davutoğlu'nun Kerkük Açıklamasına Bahçeli'den Sert Tepki: Gafillik ve Garabettir