Almanya'nın En Eski İslam Arşivi Münster Üniversitesi'ne Taşınıyor - Son Dakika

Almanya'nın En Eski İslam Arşivi Münster Üniversitesi'ne Taşınıyor

13.01.2015 18:33
Almanya'nın En Eski İslam Arşivi Münster Üniversitesi'ne Taşınıyor, System.String[]

Almanya’nın en eski İslam arşivi olma özelliğini taşıyan Almanya İslam Arşivi Merkez Enstitüsü (ZIAD) Soest’ten Münster’e taşınacak.

Almanya’nın en eski İslam arşivi olma özelliğini taşıyan Almanya İslam Arşivi Merkez Enstitüsü (ZIAD) Soest’ten Münster’e taşınacak. 1927 yılında Berlin’de kurulan ZIAD, 1981 yılında Soest’e taşınmış ve bu zamana kadar da 84 yaşındaki Muhammed Salim Abdullah tarafından idare ediliyordu. Arşivde Almanya’daki İslami hayatı belgeleyen çok sayıda yazılı ve görsel belge mevcut. Muhammed Salih Abdullah, taşınmanın kesin olduğunu fakat çerçevesinin henüz müzakere aşamasında olduğunu söyledi.

Üniversite gibi büyük bir kurumun bünyesinde kaybolmamak için ortak çalışma anlaşmasının çerçevesine özel önem verdiğini belirten Abdullah, arşivin hibe edileceği iddialarını ise yalanladı. Abdullah'ın ifadesine göre arşiv sadece üniversite binalarına taşınarak oradaki İslam kürsüsü öğrencilerinin de istifadesine sunulacak. Bahar aylarında taşınması düşünülen arşivin Münster Üniversitesi İslam kürsüsü öğrencileri için ideal bir araştırma desteği olacağı düşünülüyor. ZIAD tüzüğüne göre 1739 yılından beri İslam cemaatlerinin oluşmasında gerekli izin belgelerini arşivlemenin yanı sıra Almanya’daki Müslüman azınlıklara dokümanları ile destek sunuyor.

ZIAD arşivinde Almanya’daki Müslümanların yaşantısını anlatan geniş çaplı bir sergi söz konusu. Üç ayda bir dergi çıkaran kuruluş, her yıl Muhammed Nafi Çelebi Medya ödülü veriyor. Kurum ayrıca, resmi makamlar için dernekler ve STK’larla ilgili bilirkişi raporları hazırlıyor. Kurumun bunun dışında diğer din mensupları ile olan diyalog çalışmalarına da özel önem verdiği biliniyor.

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Kültür Sanat Almanya'nın En Eski İslam Arşivi Münster Üniversitesi'ne Taşınıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

15 gün önce kendisini vuran husumetlisini, şehir meydanında kurşunladı Son Dakika! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan kaçırılan 15 denizciyle ilgili açıklama: Şu ana kadar korsanlardan bir haber yok Bir kütükle mucize keşif! 160 milyon yıllık fosil ağaç kalıntıları bulundu Ölümüne sebep olduğu adamı değil, aracını kontrol ederek olay yerinden kaçtı SGK prim yapılandırmasında başvuru sayısı 1 milyon 428 bin oldu Vatandaşlar şifa deposu olarak bilinen davulga meyvesini ormandan bedavaya topluyor Sosyal deney sırasında söyledikleri yüreklere dokundu! Herkes bu çocuğu arıyor Kendini tanrı zanneden adam, babasının kesik başıyla sokaklarda dolaştı