Almanya'nın En Güzel Elmalarını Yetiştiriyor - Son Dakika

Almanya'nın En Güzel Elmalarını Yetiştiriyor

10.10.2011 10:35
Almanya'nın En Güzel Elmalarını Yetiştiriyor, System.String[]

Güney Almanya'daki Bodensee Gölü çevresi, Avrupa'nın en lezzetli elmalarının yetiştiği bölgelerden birtanesi.

Güney Almanya'daki Bodensee Gölü çevresi, Avrupa'nın en lezzetli elmalarının yetiştiği bölgelerden birtanesi. Yıllardır elma bahçelerinde çalışan Cemil Duğancı? "Elmalar kısa sürede yok satıyor" dedi.

Almanya, Avusturya ve İsviçre üçgenindeki Bodensee bölgesi elmaları ile ünlü. Almanya'nın Friedrichshafen kenti yakınındaki bahçelerde yetişen elmalar Avrupa'nın en kaliteli elmaları arasında gösteriliyor. Şu günlerde toplanmaya başlanan elmalar kasalar halinde satışa sunuluyor. Yıllardır elma bahçelerinde çalıştığı için artık işinin uzmanı haline gelen Cemil Duğancı, "Bodensee'den aldığınız elmaları başka biryerde bulamazsınız. Hem görünüş, hem de tat bakımından büyük rağbet görüyorlar" dedi.

KASA KASA ALIYORLAR

Güney Almanya'da yetişen elmaların çeşit çeşit olduğunu söyleyen Duğancı "Elstar, Gala ve Jonagold elmalarından çok verim alınıyor. Bu sene 280 bin tondan daha fazla elma toplanması bekleniyor' diye konuştu.Almanya'nın dört bir yanından hariç komşu ülkelerden de çok sayıda kişinin gelerek kasa kasa bu elmalardan satın aldığına dikkat çeken Duğancı 'Talep o kadar çok oluyor ki bölgemizde elma kalmıyor" dedi.

İKLİM ÖNEMLİ

Friedrichshafen'de elma bahçesi olan köylü Otto Frik (74), elmaların neden bu kadar kaliteli olduğunu şöyle açıkladı: "En önemli unsur elverişli hava şartlarının olması. Gündüzleri sıcak, geceleri de belirli oranda serin bir havanın hakim olması, elmaların lezzetli olmasını sağlıyor. Ayrıca havadaki nem oranı da çok önemli."

Duğancı, elmaların toplanmaya başlanmasıyla bu yıl yine sezonluk işçi sıkıntısı yaşandığına da dikkat çekildi.

Almanya'nın En Güzel Elmalarını Yetiştiriyor
Almanya'nın En Güzel Elmalarını Yetiştiriyor
Almanya'nın En Güzel Elmalarını Yetiştiriyor
Almanya'nın En Güzel Elmalarını Yetiştiriyor
Almanya'nın En Güzel Elmalarını Yetiştiriyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Almanya'nın En Güzel Elmalarını Yetiştiriyor - Son Dakika


Son Dakika

Adana, Samsun ve Ordu'da son iki haftada vaka sayısının %100 arttığını söyleyen Bakan Koca uyardı: Sınavımız devam ediyor İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kur'an-ı Kerim ayetleri hakkındaki tepki çeken sözleri sonrası istifa etti Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri Son Dakika: Başakşehir, Leipzig'e Sörloth'un son dakika golüyle 4-3 mağlup oldu Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı