Almanya Türkiye'yi koronavirüs risk bölgesi ilan etti, anlaşma iptal edildi - Son Dakika

Almanya Türkiye'yi koronavirüs risk bölgesi ilan etti, anlaşma iptal edildi

06.11.2020 23:44

Almanya; Türkiye, İtalya ve İsveç'in tamamını, Portekiz, Danimarka, Avusturya, Yunanistan ile birçok ülkeyi kısmen koronavirüs risk bölgesi ilan etti. Alman Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye ile yapılan anlaşma kaldırıldı ve Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla da bütün ülkeyle birlikte risk bölgesi ilan edildi" denildi.

Almanya, 9 Kasım Pazartesi gününden itibaren bütün Türkiye'nin Kovid-19 risk bölgesi ilan edildiğini açıkladı. Daha önce risk bölgesi olmaktan çıkarılan Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla da risk bölgesi kapsamına alınırken Türkiye ile birlikte günlük vaka sayısı 40 bine yaklaşan İtalya, İsveç, Portekiz'in bir bölümü, Danimarka (Grönland ve Faroe Adaları hariç), Yunanistan'ın kuzeyi ve Atina, Estonya, Letonya, Litvanya ile Norveç'in bir bölümü de risk bölgesi ilan edildi.

"BÜTÜN ÜLKE RİSK BÖLGESİ İLAN EDİLDİ"

Sözcü'de yer alan habere göre; Alman Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türkiye, hastalık semptomu göstermeyen ama korona pozitif olanları, koronalı olarak saymıyor. Bu nedenle, Türkiye ile yapılan anlaşma kaldırıldı ve dört il de bütün ülkeyle birlikte risk bölgesi ilan edildi" denildi. Bakanlığın açıklamasında mecbur kalınmadıkça Türkiye'ye gidilmemesi ve turistik ziyaretlerin yapılmaması istendi.

TEST YAPTIRMAYANLARA 14 GÜN KARANTİNA

Risk bölgesi olan ülkelere gidenlerin orada hastalanması ya da Kovid-19 nedeniyle virüs kapmasının kişinin kendi sorumluluğunda olduğu ve sağlık masraflarının karşılanmayacağı aktarıldı.

Ayrıca risk bölgesine gidenlerin dönmeden önce mutlaka negatif test sonucu ibraz etmek zorunda olduğu ve Almanya'ya dönünce de 5 gün içinde yeniden test yaptırması gerektiği duyuruldu. Döndükten sonra test yaptırmayanların ise 14 gün karantinada kalacağı öğrenildi.

SINIR KAPANDI

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye ile ilgili uyarı sayfası da yenilenirken test ve karantina kurallarına uyulması gerektiği vurgulandı.

Ayrıca mecbur kalıp da Türkiye'ye seyahat edenlerin ateşinin ölçüleceği, yüksek ateşi olanların ülkeye alınmayacağı bildirildi. AB dönem başkanı olan Almanya'nın açıklamasında "Türkiye'ye hava ve deniz yolu açık ama kara yolundan Yunanistan ile İran'a Türkiye üzerinden geçiş mümkün değil" denildi.

BİRÇOK ÜLKE RİSK BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Almanya; Türkiye'nin yanı sıra İtalya ve İsveç'in tamamını, Portekiz, Danimarka, Avusturya, Yunanistan ile birçok ülkeyi de kısmen risk bölgesi ilan etti.

Risk bölgesi ilan edilen yerlere gitmek isteyenlerin karantina, kendi sağlık masrafını karşılama, çift test ve diğer sağlık kurallarına uyma zorunlulukları olduğu hatırlatılırken risk bölgesi ilan edilen ülkeler için bilet satın alanların söz konusu kararın ardından ücret iadesi talep edebileceği duyuruldu.

Almanya Türkiye'yi koronavirüs risk bölgesi ilan etti, anlaşma iptal edildi

Son Dakika Ekonomi Almanya Türkiye'yi koronavirüs risk bölgesi ilan etti, anlaşma iptal edildi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (6)
  • MUST: ADAMLAR HAKLI IKI GÜN HASTANEYE GITTIM GELDIM YEMIN EDERIM KİT YOK KAN İLE TOMOGRAFI ILE BAKALIM DEDILER SIRAYA BI GIRDIK SAA 13,30 DA AKSAM SAAT 6 DA ACIL DOKTORUNA GÖSTERDIK İŞA DAMLARI PARA KAZANIYOR DIYE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELMIYOR DENETIM YOK OTOBÜSLER DOLU ŞİRKETLERE BAĞLIYMIŞ ÇOK GÜÇLÜLERMİŞ CEZA KESILMIYORMUŞ VS VS KONUŞULANLAR BUNLAR ADAMLAR HAKLI DAYIM ENTUBE CIHAZINDA DÖRT GUN KALDI VEFAT ETTI VALLAHI BİLLAHI INAN O ALLANIN ADIYLA KALP KRIZI YAZDILAR SONUCA Cevap Yaz 11 5 Yayından Kaldır
  • Şamil: Almanya ya aldığı bir karardan dolayı Allah Razı Olsun diyeceğimi kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.Çok isabetli bir karar.Nasıl bir düşünce ile almışlar ise alsınlar yerinde bir karar.Yoksa biz Turizm canlı kalsın diye ne yardan nede serden vazgeçemeyeceğiz anlaşıldı.Böyle olduğu zaman sektörün canı sıkılsa da bir taraftan riskin bir kolunu kesip atmış oluyoruz.Eminim o ülkeden yüzlerce hasta ülkemize gelmiştir ve bizim binlerce insanımızı enfekte etmiştir.Bir tek sezon atlayabilse idik ama yok Cevap Yaz 11 6 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

İstanbul'da çocuklar karın tadını çıkarırken sürücüler zor anlar yaşadı Trabzonspor, deplasmanda son dakika golüyle Antalyaspor'la 1-1 berabere kaldı Çukur'da 'Amca Cumali'ye kimin hayat vereceği belli oldu Son Dakika: Türkiye'de 16 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 168 kişi vefat etti, 7550 yeni vaka tespit edildi Bolu, eksi 21,8 dereceyle bu gece Türkiye'nin en soğuk ili oldu Aşkları tam gaz devam ediyor! Acun Ilıcalı ve Ayça Çağla Altunkaya'dan yeni poz Tutuklanan Savunma Sanayii Başkanlığı casusunun ifadesi ortaya çıktı Amerika'da gündem Trump ailesi! Şimdi de Ivanka'nın tuvalet zulmü olay oldu