Son Dakika Haberleri: Almanya'ya iltica başvurusu yapanlardan eğitim düzeyi en yüksek kişiler Türkiye'den oldu

Almanya'ya iltica başvurusu yapanlardan eğitim düzeyi en yüksek kişiler Türkiye'den oldu

6 gün önce

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi, iltica başvurusunda bulunan Türklerin yarısından fazlasının üniversite eğitimi aldığını açıkladı. Rapora göre başvuranlar arasında eğitim düzeyi en yüksek kişiler de Türkiye'den oldu.

Almanya'da Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF), Almanya'ya Türkiye'den iltica başvurusunda bulunanların yarısından fazlasının üniversite eğitimi aldığını gösteren bir rapor yayımladı.

"İltica başvurusunda bulunanların potansiyeli" adlı rapora göre, bu başvuruyu yapanlar arasında İran ve Türkiye'den gelen kişilerin diğerlerine göre eğitim düzeyi çok daha yüksek.

Ayrıca çalışma, 2018'de Türkiye'den Almanya'ya iltica talebi ile gelenlerin eğitim düzeyinin bir önceki yıla göre de arttığını gözler önüne serdi.

ORAN YÜZDE 46'DAN 59.3'E YÜKSELDİ

2017'de Almanya'da iltica başvurusu yapan Türkler arasında üniversite eğitimi almış olanların oranı yüzde 46 iken bu oran 2018'de yüzde 59.3'e yükseldi. İranlılar için de durum benzer. 2017'de İran'dan Almanya'ya iltica için başvuranlardan yüzde 42.6'si üniversite eğitimi almış kişiler ve 2018'de bu oran 47.5'e çıkıyor.

İltica başvurusunda bulunanlar arasında üniversiteye en çok gitmiş üçüncü grup ise Suriyeliler, ancak Türkiye ve İran'ın oldukça gerisinde kalıyor.

Kaynak: Euronews.com

Haber Yayın Tarihi: 12.08.2019 09:42 Belçika'da Flaman kesimindeki okullarda başörtüsü resmen yasaklanıyor
Kadın öğretmen, 15 yaşındaki kız öğrencisiyle ilişkiye girdi Peso'daki değer kaybının sürdüğü Arjantin'de Ekonomi Bakanı Dujovne istifa etti Dondurma yemesine izin vermeyen sevgilisini makasla öldürdü!