Son Dakika Haberleri: Almanya'ya Sığınan İki Generalin Kim Olduğu Ortaya Çıktı

Almanya'ya Sığınan İki Generalin Kim Olduğu Ortaya Çıktı

5 ay önce

Almanya'ya sığının iki generalin tuğgeneral Mehmet Yalınalp ve tuğgeneral Numan Yediyıldız olduğu ortaya çıktı.

Almanya'dan sığınma isteyen iki general dahil yurtdışında firari durumda olan 8 general ve amiral bulunuyor.

SAĞLIKLI BİLGİLER YOK

Alt düzey rütbeli de 260'tan fazla askerin firari olduğu öğrenildi. Türk yetkililer, firarilerin önemli kesiminin  AB üyesi ülkelerde olduğunu değerlendiriyor.  Türkiye'nin ısrarına rağmen  AB üyesi ülkelerin ilgili makamlarının  Ankara'ya açık ve aydınlatıcı bilgi vermediği, bazı ülkelerin  Türkiye'nin taleplerini işleme koymadığı öne sürüldü. Sağlıklı bilgi akışı olmadığı ve Schengen üyesi ülkeler arasında pasaportsuz seyahat edilebildiği için kimin hangi ülkede olduğunun tespitinde zorluk yaşandığı vurgulandı. FETÖ'nün  ABD ve birçok  Avrupa ülkesi bürokrasisinde hâlâ etkinliği olduğu için kimin sığınma talebinde bulunduğu veya sığınma taleplerinin hangilerinin kabul edildiğine dair sağlıklı bir bilgi yok.

YALINALP VE YEDİYILDIZ MI?

Yetkililer,  Almanya'ya sığınanlardan birinin daha önce  ABD'de ortaya çıkan NATO'da görevli tuğgeneral Mehmet Yalınalp olduğunu değerlendiriyor. Yalınalp'in  Almanya'ya iltica başvurusu yapıp, kabul edileceğine dair mesaj aldıktan sonra  Frankfurt'a gitmiş olabileceği de düşünülüyor. Diğer generalin de Güneydoğu  Avrupa Tugayı'nda (SEEBRİG) görevli ve bir süre  Yunanistan'da olduğu bilgisi alınan tuğgeneral Numan Yediyıldız olabileceği belirtiliyor. Bir yetkili, "Almanya'da,  Yunanistan'da çok sayıdalar.  İspanya'da da olduklarına dair bazı istihbarat bilgilerimiz var." dedi.


Bekir Bozdağ'dan Korkutan Açıklama: 2019'a Kadar Pek Çok Kirli Operasyona Şahit Olacağız Trump'tan Skandal Açıklama! PKK İçin "Güçlerimiz" İfadesini Kullandı
Gökçek'in Kanalında, Canlı Yayında Açıkladılar: Gökçek İstifa Edecek