Piknik yapan vatandaşlar nesli tükenmek üzere olan su samuru görüntüledi - Son Dakika

Piknik yapan vatandaşlar nesli tükenmek üzere olan su samuru görüntüledi

05.11.2020 08:24

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından nesli tükenmek üzere olan hayvanlar kategorisinde yer alan su samuru, Muş'taki Alparslan-2 barajında görüldü.

Murat Nehri üzerinde yaptırılan yıllık 831,99 GWh enerji üretip, 78 bin 210 hektar araziyi suya kavuşturacak olan Alparslan-2 Baraj Gölü, çeşitli su canlılarına da ev sahipliği yapıyor. 2,1 milyar metreküp su depolanacak olan baraj gölünde vatandaşlar ilk defa su samuru gördü.

BİR SÜRE SONRA GÖZDEN KAYBOLDU

Baraj gölü kıyısındaki Özenç köyünde pikniğe giden arkadaş grubunun dikkatini sudan çıkan bir canlı çekti. Cep telefonlarıyla suya yaklaşarak, görüntü alan vatandaşlar, canlının su samuru olduğunu belirledi. Bir süre suda yüzen su samuru daha sonra göle dalarak, gözden kayboldu.

"ŞİMDİYE KADAR GÖRMEMİŞTİM"

Varto'da ilk kez su samuru gördüğünü söyleyen Alper Akkaya (45), "Özenç köyü mevkisinde bulunan baraj gölü kenarında pikniğe gittik. Ancak bir ara suyun içinden bir canlının çıktığını gördüm. Yaklaşıp, çekim yaptığımda bir su samurunun olduğunu gördüm. Ben şimdiye kadar Varto ilçesinde su samuru görmemiştim. Türkiye'de çok az sayıda var oldukları bilinen ve belli bölgelerde yaşadıkları tahmin edilen su samurları, şimdiye kadar pek görüntülenemiyordu" dedi.

Piknik yapan vatandaşlar nesli tükenmek üzere olan su samuru görüntüledi

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Piknik yapan vatandaşlar nesli tükenmek üzere olan su samuru görüntüledi - Son Dakika


YORUMLAR (6)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

İstanbul'da çocuklar karın tadını çıkarırken sürücüler zor anlar yaşadı Trabzonspor, deplasmanda son dakika golüyle Antalyaspor'la 1-1 berabere kaldı Son Dakika: Türkiye'de 16 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 168 kişi vefat etti, 7550 yeni vaka tespit edildi Korona aşısı aldığımız Sinovac'ın sitesine Türkiye'den erişilemiyor Meteoroloji'den Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 9 il için kar yağışı uyarısı Pompeo yeni istihbarat raporunu açıkladı, Vuhan'daki laboratuvarı işaret etti: Hayati bilgiler saklanıyor Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti İmaj değiştiren Pınar Altuğ, adeta 10 yaş gençleşti