Altensis: Yeşil Binalarda En Önemli Maliyet - Son Dakika

Altensis: Yeşil Binalarda En Önemli Maliyet

26.11.2012 13:37
Altensis: Yeşil Binalarda En Önemli Maliyet, System.String[]

Yatırımcılara yeşil bina uygulamalarındaki maliyet ve faydalar konusunda yanlış bilgilendirmeler sunuluyor!

Günümüzde sertifikalı yeşil binaların sayısı her geçen gün çoğalıyor. Sürdürülebilir yönetim ile kaliteden ödün vermeyen, çevreye duyarlı bir strateji ile hizmet veren Altensis, yeşil bina uygulamaları için gerekli mühendislik, koordinasyon ve danışmanlık hizmeti vererek çevre bilincini ortaya koyuyor

Giderek artan yeşil bina uygulamaları beraberinde bu binaların maliyetleri ve yatırımın geri dönüşleri konusunda soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Sürdürülebilirlik hizmetleri ve yeşil bina süreç yönetimi konusunda Altensis kurucularından yeşil bina uzmanı Emre ILICALI bu konuyla ilgili olarak;

"Yeşil binaların maliyetleri konusu uzmanlarınca incelenmesi gereken detaylı bir konu. Genelde firmalarda bu konularda yapılan araştırmalar ve çalışmalar ya internetten alınan basit ve sağlam dayanağı olmayan bilgilerden ya da fazla bir emek harcamadan yapılan yüzeysel çalışmalardan ibaret oluyor.

Bizim yurtiçi ve yurtdışında tamamladığımız 25 i aşkın LEED ve BREEAM projesi ve devam eden 30 dan fazla projemizde edindiğimiz tecrübeye göre yeşil binanın maliyeti birkaç parametreye bağlı olarak değişiyor:

1. Erken Karar Verilmeli: Yeşil bina sertifikasyonu alınıp alınmayacağı ve seviyesi projenin mümkün olduğunca başında belirlenmelidir. Özellikle ülkemizde yaygın olan "Proje bir başlasın da gerisine sonra bakarız" yaklaşımı yurtdışında denetlenen yeşil bina değerlendirme sistemleri sözkonusu olduğunda pek sağlıklı değildir. Maliyet ve süreci etkileyebilir.

2. Sertifika Seviyesi: Projenin hedeflediği sertifika seviyesi ve bunu sağlamak için yapılması gerekenler maliyetlere etki edebilecek faktörlerdir. Her proje hedeflediği seviyeyi iyi etüd etmeli, yapılması gerekenlere proje sürecinin başında karar verilmelidir.

3. Bina lokasyonu: Yeşil binaların en önemli kriterlerinden birisi lokasyon ve bunun getirdiği avantajlardır. Genelde proje lokasyonu seçimi çok önceden belli olduğu için, aslında yeşil bina sertifikasyon sürecindeki birçok puanın akıbeti belirlenmiş olur. Özellikle şehir merkezlerine, toplu taşımaya yakın, altyapısı hazır araziler bu konuda daha avantajlıdır.

4. Tecrübeli Tasarım ve Uygulama Ekipleri: Projede seçilecek tasarım ekipleri, uygulamaları kontrol edecek müşavir firma ve de uygulayıcı yüklenici/alt yüklenicilerin bu konudaki tecrübeleri olası ek maliyetleri en aza indirecek önemli faktörlerdendir.

5. Yeşil Bina Uzmanı: Özellikle yeşil bina sertifikasyonunda, bu konuda uzman kişilerin proje ekibinde yer alması sahip oldukları tecrübeyle olası sorunları ve buna bağlı olarak maliyetleri etkilemesi adına önemlidir. Oysa, günümüzde birkaç sınava girip bir yetki belgesi almış herkes bu konuda danışmanlık yapabilmektedir. Projenin bulunduğu ülkenin dinamiklerine hakim olmayan, saha tecrübesi olmayan, daha önce benzer bir proje tamamlamamış bir "yeşil bina uzmanı" proje ekiplerine yanlış veya eksik yönlendirme yaparak ek maliyet yaratabilir.

Yeşil Bina maliyetleri tamamen ilgili projenin yeri, ekipleri, hedefi, yapılması düşünülen uygulamalara gore çok farklılıklar göstermektedir." açıklamalarında bulundu.

Günümüzde birçok binada uygulanan ve başarıyla tamamlanan yeşil bina değerlendirme sistemlerinde istenilen birçok uygulama ülkemizde standart haline gelmiş durumda. Bunlar haricinde baştan dikkat edilecek bazı tasarım detayları ve uygulama metodları ile projelerin fazla bir ek maliyet getirmeden istediği yeşil bina hedefine ulaşması kolaylıkla sağlanabiliyor.

Altensis: Yeşil Binalarda En Önemli Maliyet

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Altensis: Yeşil Binalarda En Önemli Maliyet - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Dünyada sadece Tokat'ta çıkan milyonlarca yıllık taş, işlendikten sonra gramı 700 dolardan satılıyor Kocasına mesaj atan Özlem Parlu'nun üzerine yürüyen Selin Ciğerci'ye hapis istemiyle dava açıldı Kılıçdaroğlu'ndan İstanbul Valisi'ne tepki: Senin arabanda Türk bayrağı dalgalanıyor, gereğini yapmak zorundasın ABD'li eski kaleci Tim Howard'ın segilisi Segura, "Sadece saçımı gösteriyorum" deyip üstsüz poz paylaştı Son Dakika: Mersin Anamur'da orman yangını! 50 hane boşaltıldı, Mersin-Antalya karayolu kapatıldı Çukur dizisinde, şüpheli şekilde ölü bulunan Aleyna Çakır'ın yaşadıkları canlandırıldı Fransa'dan Erdoğan'ın boykot çağrısına anlamsız yanıt: Türkiye içişlerimize karışmamalı 'Trabzon' paylaşımıyla büyük tepki çeken CHP'li Kılınç ifade verdi, adliye önünden fotoğraf paylaştı