Alternatif Ürün Çiftçiyi Sevindirdi - Son Dakika

Alternatif Ürün Çiftçiyi Sevindirdi

07.09.2012 15:21
Alternatif Ürün Çiftçiyi Sevindirdi, System.String[]

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, mısır üretiminin ciddi rakamlara ulaştığını belirterek, "Amacımız bu bölgeye, patatesin ve domatesinde yerleşmesidir" dedi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, mısır üretiminin ciddi rakamlara ulaştığını belirterek, "Bizim amacımız bu bölgeye alternatif olarak, patatesin ve domatesinde yerleşmesidir" dedi.

Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Elbistan ovasında çiftçinin alternatif ürüne yönelmesi için yaptıkları çalışmaların olumlu sonuç verdiğini söyledi.

Mısır üretimi bölgede ciddi rakamlara ulaştığını belirten Bulut, şöyle konuştu:

"Bizim amacımız bu bölgeye alternatif ürün olarak, patatesin ve domatesinde yerleşmesidir. Elbistan'da mısır üretiminin yerleştirilmesi için 8 yıl önce girişimlerde bulunduk. İlçeye mısır yetiştiriciliği konusunda uzmanlar ve profesörler getirerek, eğitim seminerleri verildi. Sonuç olarak mısırı Elbistan'a yerleştirdik. Türkiye'de 2 milyon 500 bin ton mısır üretilirdi. Türkiye'nin şuan 4 bin 500 ton mısır üretimine ihtiyacı var. Resmi kayıtlara göre Elbistan'da 22 bin dekar arazide mısır ekili, bunun 10 bin dekarı silajlık, diğer 12 bin dekarı da tohumluk veya patlaklık dediğimiz tür. Ancak kayıt dışı ekilenle beraber 30 bin dekar arazide mısır ekimi yapıldığı görünüyor."

Bölgenin mısır ekimi oranından memnun olduklarını ifade eden Bulut, mısırın ürün olarak bu bölgeye yerleştiğini ve insanların mısır ticaretini öğrendiğini belirtti.

-"Hedefimiz bölgede domates ve patates ekimi"-

Türkiye ve bölge genelinde ayçiçeği üretiminin de gerilediğini aktaran Bulut, 10 yıl önce ülke genelinde 110 bin ton çerezlik ayçiçeği üretilirken, son zamanlarda bunun 40 bin tona gerilediğini bildirdi.

Elbistan'da ise 35 bin çekirdek üretilirken, bu rakamın 10 bin tona kadar düştüğünü belirten Bulut, şunları kaydetti:

"Domates ekimi şu an fena değil. Ama bizim hedefimiz bu bölgeye patates ekiminin de yerleşmesidir. Çünkü sulu tarımda alternatif ürünün olması gerekir. Biz hep sulu tarım için şunu söyledik: Kıraç arazide bu şans yok. 100 dönüm arazisi olan bir çiftçi, bu arazisini üçe bölsün ve üç çeşit mahsul ekimi yapsın istedik. Çünkü birinden zarar edersen diğer üründen kar edersin. Düşüncemiz budur. Ama 2 milyon 500 dekar arazimiz var. Bu kadar arazi içerisinde sadece 350 bin dekar arazide sulu tarım yapılmaktadır. Bunda da çiftçilerimiz üretim yapabilmek için elinden geleni yapıyor."

Mehmet Ali Bulut, çiftçilerin bilinçli ve yeniliğe açık olduğunu vurguladı.

Bölgede kuraklıktan dolayı hububatta yüzde 50 zarar edildiğini, kırsal kesimlerdeki arazilerde zararın tespiti için başvuruda bulunulduğunu da belirten Bulut, çiftçilerin yüzde 40-80 arasında verim düşüklüğünü rapor halinde kendilerine sunduğunu ifade ederken, "Türkiye genelinde bir verim düşüklüğü olduğu belliydi. Türkiye'de 60 ilde kuraklık yaşandığını Bakanlar Kurulu tespit etti" dedi.

Muhabir: Kenan Arayıcı/ Zerin Özdilek

Yayıncı: Zeynep Yücetaş - KAHRAMANMARAŞ

Alternatif Ürün Çiftçiyi Sevindirdi

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Alternatif Ürün Çiftçiyi Sevindirdi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Dağlık Karabağ'da 112 ton altını kaptırmak istemeyen Rus şirket bölgeye silah ve asker yığıyor Çoklu organ yetmezliğiyle savaşan Hakan Taşıyan'dan müjdeli haber geldi Koronavirüse yakalanan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 1,5 ay sonra yemek yiyebildi Son Dakika! Grip aşısı olabileceklerin listesi e-Nabız'a yüklendi Adnan Oktar'ın Ankara'daki evlerinden 10 milyon dolarlık fosil çıktı Tapuda yapılan hatayı fırsata çevirdi, kendine ait olmayan araziyi sattı Sakarya'da yaşayan Türkmen genç, Instagram'ın açığını bulunca 10 bin dolar ödül kazandı Üniversitedeki taciz skandalında öğrenciler yaşadıklarını anlattı: Omzumdan kalçama kadar elledi